Jezus dodawał odwagi tym, którzy byli w więzieni w obozie koncentracyjnym

W niemieckich, hitlerowskich obozach koncentracyjnych byli więzieni księża. Było tak w obozie KL Dachau (to tereny Bawarii, region Monachium). 

„Wśród księży więzionych przez Niemców, pragnienie przebywania z Chrystusem przełamywało strach” – powiedział wczoraj biskup Krzysztof Nitkiewicz do neobrezbiterów podczas pielgrzymki w byłym hitlerowskim obozie.  Razem z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem i rektorem Wyższego Seminarium Duchownego wyświęceni w tym roku kapłani diecezji sandomierskiej biorą udział w pielgrzymce m.in. do obozu koncentracyjnego KL Dachau, a także do Paray-le-Monial, Ars i Taizé.

Podczas Mszy św. celebrowanej na terenie obozu w KL Dachau, biskup zwracając się do neoprezbiterów przypomniał, że był on miejscem męczeństwa wielu polskich kapłanów, w tym kilkudziesięciu pochodzących z diecezji sandomierskiej.

Zdjęcie: brama główna obozu KL Dachau


Doskwierał głód. Głód Eucharystii

„Ci kapłani umierali często z głodu, jednak najbardziej doskwierał im głód Eucharystii. Jako Polacy mieli bowiem zakaz wstępu do obozowej kaplicy. To ich bolało bardziej niż inne upokorzenia i szykany. Z narażeniem życia próbowali omijać ten zakaz. Pragnienie przebywania z Chrystusem przełamywało strach. Życzę sobie i wam, żeby nasza miłość do Pana Jezusa stale wzrastała i była równie wielka” – wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz.

W niemieckim obozie koncentracyjnym KL Dachau najliczniejszą grupę narodowościową stanowili Polacy. Według szacunków Kościoła katolickiego więzionych tu było około 3 tys. księży, w tym 1773 z Polski.

Z diecezji sandomierskiej śmierć w nim ponieśli poprzez powieszenie, bądź w komorze gazowej m.in.: bł. ks. kmdr. Władysław Miegoń, kapelan Marynarki Wojennej (15 października 1945 roku), bł. ks. Antoni Rewera (1 października 1942 roku), bł. ks. Stefan Grelewski (9 maja 1941 roku), bł. ks. Kazimierz Grelewski (9 stycznia 1942 roku). Ks. kard. Adam Kozłowiecki SJ pochodzący z Huty Komorowskiej doczekał wyzwolenia obozu przez wojska amerykańskie 29 kwietnia 1945.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze