fot. EPA/VATICAN MEDIA

John Kerry o papieżu Franciszku: prekursor wyprzedzający czas

Pilna potrzeba prowadzenia polityki redukcji zanieczyszczeń i zrównoważonego użytkowania środowiska była tematem rozmowy papieża Franciszka z Johnem Kerrym, specjalnym wysłannikiem prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu. Obaj spotkali się już w 2016 roku, gdy Kerry był sekretarzem stanu USA w administracji Baracka Obamy.

Po audiencji u Franciszka Kerry powiedział portalowi Vatican News, że „papież jest jednym z wielkich głosów rozsądku i przekonującym autorytetem moralnym w dziedzinie kryzysu klimatycznego”.

>>> Węgry: 12 września papież odprawi mszę na placu Bohaterów w Budapeszcie

– Był prekursorem, wyprzedzającym czas. Jego encyklika „Laudato si’” jest dokumentem naprawdę bardzo, bardzo mocnym, wymownym i przekonującym z moralnego punktu widzenia. Myślę, że jego głos będzie bardzo ważny, towarzysząc nam w drodze do konferencji w Glasgow, w której, jak sądzę, zamierza uczestniczyć. Potrzebujemy wszystkich w tej bitwie. Wszyscy światowi przywódcy muszą się zjednoczyć, a każde państwo odegrać swą rolę. Myślę, że Ojciec Święty mówi z moralnym autorytetem, który jest wyjątkowy – ocenił były kandydat Demokratów na prezydenta USA w 2004 roku. Wspomniana „konferencja w Glasgow” to oenzetowski szczyt klimatyczny COP26, jaki odbędzie się w listopadzie w stolicy Szkocji. Jego celami są: ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza, ochrona wspólnot i siedlisk przyrodniczych, mobilizowanie do finansowania ochrony klimatu i wspólna praca na rzecz przyspieszenia działań.

fot. EPA/VATICAN MEDIA

>>> Papież: jeśli społeczeństwo nie przyjmuje życia, przestaje żyć

– Ludzie muszą wiedzieć, że da się to zrobić. I że robiąc to, możemy stworzyć miliony miejsc pracy. Możemy mieć czystsze powietrze. Możemy mieć lepsze zdrowie. Możemy mieć mniej przypadków nowotworów. Powinniśmy to zrobić wszyscy razem – podkreślił Kerry. Wyraził przekonanie, że papież Franciszek ze swym „nieodpartym autorytetem moralnym” może pomóc popchnąć ludzi ku większej ambicji w osiąganiu celów związanych z ochroną klimatu.

fot. EPA/VATICAN MEDIA

>>> Prokuratura bada słowa papieża

10 maja papież przyjął przewodniczącego szczytu w Glasgow Aloka Sharmę.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze