Justyna Nowicka: przegląd prasy katolickiej

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Przyszła pora, aby odnaleźć to, co nas łączy – bez ideologicznych uprzedzeń i sztucznych podziałów” – napisał w swoim tekście „Czas sklejania” Andrzej Grajewski. Słusznie. Bo jeśli jako katoliccy dziennikarze mamy mieć udział w – jak stwierdził ks. Stanisław Tkocz – „tworzeniu nowej rzeczywistości, kształtowaniu ludzkich sumień, pogłębianiu wiary i budzeniu nadziei”, to tylko w ten sposób. Nowa rzeczywistość może jeszcze nastąpić. O ile dopuścimy do głosu sumienie, wiarę i nadzieję.

W „Gościu Niedzielnym” także rozmowa o kulisach pracy w watykańskich ambasadach z nuncjuszem apostolskim w Ghanie abpem Henrykiem Jagodzińskim.

W najnowszym numerze też o filmie dokumentalnym Avy DuVernay. Film sugeruje, że od czasów uchwalenia w XIX w. trzynastej poprawki do konstytucji w położeniu czarnoskórych obywateli USA… nic się nie zmieniło. 

Idziemy

Decyzję prezydenta Turcji o ponownym przekształceniu najważniejszej dla wschodniego chrześcijaństwa świątyni w meczet komentuje na łamach „Idziemy” bp Michał Janocha w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

Ostatnie z miejsc internowania Prymasa Tysiąclecia i okoliczności powstania Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego – śluby prymasa w Komańczy opisuje Irena Świerdzewska.

Na czym polega chrześcijańska praktyka sięgania do Biblii na zasadzie tzw. lectio divina? – wyjaśnia o. prof. Waldemar Linke CP w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim.

Niedziela

W najnowszym numerze „Niedzieli” o tym, dlaczego wierzącym jest łatwiej sprawdzić, czy to „ten jedyny/ta jedyna”?

Arturo Mari o  tym, że spotkanie Jana Pawła II z Michaiłem Gorbaczowem miało znaczenie dla przemian w Europie. „Trudno sobie wyobrazić przemiany, które dokonały się w Europie podczas pontyfikatu papieża Polaka, bez tego właśnie spotkania. To od takich spotkań zależał również los Europy” – pisze Arturo Mari.

Przeczytamy także historię siostry Marii Laury Mainetti ze Zgromadzenia Córek Krzyża, która została zamordowana w rytuale satanistycznym 6 czerwca 2000 r. Wkrótce zostanie błogosławioną.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” ksiądz Artur Stopka podejmuje temat przywództwa w Kościele. „Kojarzono je raczej z biznesem niż kapłaństwem. Było tak, póki nie odkryliśmy, że o przywództwie mówi także Ewangelia” – czytamy.

Monika Białkowska rozmawia za to z księdzem Henrykiem Seweryniakiem o misterium codzienności. A Szymon Żyśko opowiada historię Marii Goretti – patronki zranionych.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” powyborcze echa. Miedzy innymi o tym, że Rafał Trzaskowski stał się najpopularniejszym politykiem opozycji.

Artur Sporniak zastanawia się nad tym, czy narodziny Kościelnej Konferencji Amazonii to początek nowej rzeczywistości w Kościele.

Maciej Müller zajmuje się sprawą „Padre Jarka”. Ksiądz Jarosław Cielecki – samozwańczy egzorcysta, uzdrowiciel i kaznodzieja – przez lata bez przeszkód funkcjonował w Kościele poza jego formalnymi strukturami. W ostatnim czasie ks. Jarosław Cielecki dokonał aktu apostazji, porzucając Kościół rzymskokatolicki i przystępując do wspólnoty religijnej, która nie utrzymuje jedności z papieżem.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze