Justyna Nowicka: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Tomasz Rożek w tekście „Szkoła w ciągłym kryzysie” zastanawia się nad problemami polskiej szkoły, które zostały ujawnione przez pandemię. „Czy w przypadku szkoły ktokolwiek miał w czasach przedpandemicznych wrażenie, że wszystko świetnie działa?” – pyta. 

Z kolei Marcin Jakimowicz w tekście „Jak obudzić olbrzyma?” pisze o miejscu wspólnot w Kościele. „– Ja tam nie lubię wspólnot – w przypływie szczerości wyrwało się pewnemu proboszczowi. – Nieustannie czegoś ode mnie chcą. Ciągle jakieś klucze od salek… Hm, czy nie taki właśnie Kościół przetrwa?” – zadaje pytanie autor artykułu.

Idziemy

„Kościół nie ma ostatnio dobrej passy, jest zaciekle atakowany przez media i wrogie mu środowiska”. O tym, dlaczego warto i należy Go bronić pisze w najnowszym wydaniu tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński.

Natomiast w rozmowie „Patron na trudne czasy” kard. Kazimierz Nycz opowiada o zbliżającej się beatyfikacji kard. S. Wyszyńskiego i matki E. R. Czackiej oraz o swoim doświadczeniu choroby.

Niedziela

Tygodnik „Niedziela” podejmuje temat wytrwałości. „Często zniechęcamy się wobec pierwszych trudności, zawodzi nasza wola, gdy trzeba pokonać przeszkodę. Na początkowym odcinku ścieżki jest wielu biegaczy, ale do celu dociera jedynie mała grupa mocnych, przygotowanych, wytrwałych – tych, którzy sami potrafili narzucić sobie wyrzeczenia” – pisze ks. Jarosław Grabowski w „Niedzieli”.

W numerze znajdziemy także tekst Anny Cichobłazińskiej „Trudne powroty” traktujący o tym, jaka szkoła czeka uczniów od 1 września. Poza tym rozmowa Anny Wyszyńskiej z misjonarzem, ks. Leonem Juchniewiczem, który opowiada o kulcie Matki Bożej w Ameryce Południowej.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym „Przewodniku Katolickim” także temat szkoły, a konkretniej – szkolnej katechezy. „Mówienie dziś, że katecheza szkolna nie przeżywa kryzysu, byłoby zaklinaniem rzeczywistości. To o tyle niebezpieczne, że na chwilę poprawia samopoczucie, ale uniemożliwia zmierzenie się z problemem” – pisze Monika Białkowska.

Tomasz Królak pisze z kolei o sprawie uchodźców na granicy z Białorusią. „Naród chlubiący się wspaniałą chrześcijańską tradycją i dumnie wspominający Jana Pawła II stać na rozwiązania zgodnie zarówno z tą tradycją, jak i nauczaniem wielkiego Rodaka”.

Tygodnik Powszechny

„Tygodnik Powszechny” podejmuje temat uchodźców. Między innymi Marcin Żyła w tekście „Ludzie na granicy” pisze, że wpadliśmy w pewną „pułapkę emocji, utrudniającą dyskusję o migracji”.

W tym temacie także Wojciech Jagielski pisze: „W okamgnieniu runął nowy wspaniały świat, jaki Zachód budował, aby wyrwać ten kraj z wojen i zacofania. Diabli wzięli nadzieje, jakie w Zachodzie pokładało wielu Afgańczyków” – czytamy w tekście „Pożegnanie z Afganistanem”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze