fot. Pixabay

Justyna Nowicka: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek

„Z Behesztą poznaną dwa lata wcześniej 26-letnią aktywistką i dziennikarką z Kabulu, próbowałem skontaktować się od tygodnia. Jej telefon milczał. Najpierw łudziłem się, że uciekła za granicę. Potem zacząłem się bać, że wpadła w ręce talibów. Odezwała się pierwszego dnia istnienia proklamowanego przez nich Islamskiego Emiratu Afganistanu” – pisze w „Newsweeku” Jacek Pawlicki w tekście „Szukają mnie. Mam 28 lat i ukrywam się w Kabulu. Chcę stąd uciec, ale raczej nie ma szans”.

W tym tygodniu także dodatek „Zielony Newsweek”, a w nim m.in. tekst Emilii Stawikowskiej „Dinozaury też myślały, że mają czas”.

Wprost

W najnowszym wydaniu internetowego tygodnika „Wprost” Katarzyna Pinkosz w tekście „Epidemia nie minęła” zwraca uwagę na słowa ministra zdrowia na temat przygotowania do kolejnej fali epidemii pandemii Covid-19 oraz na jej zależność od stopnia wyszczepienia społeczeństwa.

„Niepewność wywołuje i potęguje obawy, które i tak towarzyszą większości rodziców i dzieci, dla których pierwszego września zadzwoni (być może pierwszy w ich życiu) dzwonek szkolny. Jak minimalizować napięcie i stres?”. O nadchodzącym nowym roku szkolnym i jak poradzić sobie ze stresem odpowiada za to Katarzyna Babka, psycholog dziecięcy, diagnosta całościowych zaburzeń rozwojowych.

Do rzeczy

W „Do Rzeczy” Sławomir Jastrzębowski w tekście „Talibów sojusz z Facebookiem” pisze o cenzurze w Afganistanie. „Facebook cenzuruje na całym świecie treści, jak mu się podoba, i larum nie ma, więc oni chyba też mogą” – autor przywołuje słowa rzecznika Talibów.

Piotr Kowalczuk pisze zaś o nietypowym podejściu do wystawiania ocen z matematyki w stanie Oregon (USA). „Postępowa gubernator Kate Brown zniosła wymóg umiejętności czytania, pisania i rachowania jako warunku otrzymania dyplomu ukończenia szkoły średniej. Chodziło o to, żeby nie dyskryminować słabszych uczniów, którzy mają kłopoty z rachunkami, stawianiem i składaniem liter”.

Polityka

Tygodnik „Polityka” zajmuje się m.in. tematem uchodźców na granicy z Białorusią. „Na polskim odcinku granicy odnotowano tego lata ponad tysiąc nielegalnych przekroczeń, najwięcej – w powiecie sokólskim”.

Piotr Łukasiewicz w tekście „Błyskawiczny upadek Kabulu” zwraca uwagę na bardzo szybkie przejęcie władzy przez talibów w Afganistanie.

Sieci

W tygodniku „Sieci” Dr Karol Nawrocki, historyk i prezes Instytutu Pamięci Narodowej w rozmowie z Andrzejem Rafałem Potockim („Koniec z chowaniem na Powązkach zdrajców Polski”) mówi o początkach swojej fascynacji historią Polski, a także o misji, jaką ma wobec społeczeństwa i tych, którzy walczyli o niepodległą ojczyznę. Podsumowuje również swoje pracę jako dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze