Justyna Nowicka: przegląd tygodników opinii
Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.
Newsweek
„Z Behesztą poznaną dwa lata wcześniej 26-letnią aktywistką i dziennikarką z Kabulu, próbowałem skontaktować się od tygodnia. Jej telefon milczał. Najpierw łudziłem się, że uciekła za granicę. Potem zacząłem się bać, że wpadła w ręce talibów. Odezwała się pierwszego dnia istnienia proklamowanego przez nich Islamskiego Emiratu Afganistanu” – pisze w „Newsweeku” Jacek Pawlicki w tekście „Szukają mnie. Mam 28 lat i ukrywam się w Kabulu. Chcę stąd uciec, ale raczej nie ma szans”.
W tym tygodniu także dodatek „Zielony Newsweek”, a w nim m.in. tekst Emilii Stawikowskiej „Dinozaury też myślały, że mają czas”.
Wprost
W najnowszym wydaniu internetowego tygodnika „Wprost” Katarzyna Pinkosz w tekście „Epidemia nie minęła” zwraca uwagę na słowa ministra zdrowia na temat przygotowania do kolejnej fali epidemii pandemii Covid-19 oraz na jej zależność od stopnia wyszczepienia społeczeństwa.
„Niepewność wywołuje i potęguje obawy, które i tak towarzyszą większości rodziców i dzieci, dla których pierwszego września zadzwoni (być może pierwszy w ich życiu) dzwonek szkolny. Jak minimalizować napięcie i stres?”. O nadchodzącym nowym roku szkolnym i jak poradzić sobie ze stresem odpowiada za to Katarzyna Babka, psycholog dziecięcy, diagnosta całościowych zaburzeń rozwojowych.
Do rzeczy
W „Do Rzeczy” Sławomir Jastrzębowski w tekście „Talibów sojusz z Facebookiem” pisze o cenzurze w Afganistanie. „Facebook cenzuruje na całym świecie treści, jak mu się podoba, i larum nie ma, więc oni chyba też mogą” – autor przywołuje słowa rzecznika Talibów.
Piotr Kowalczuk pisze zaś o nietypowym podejściu do wystawiania ocen z matematyki w stanie Oregon (USA). „Postępowa gubernator Kate Brown zniosła wymóg umiejętności czytania, pisania i rachowania jako warunku otrzymania dyplomu ukończenia szkoły średniej. Chodziło o to, żeby nie dyskryminować słabszych uczniów, którzy mają kłopoty z rachunkami, stawianiem i składaniem liter”.
Polityka
Tygodnik „Polityka” zajmuje się m.in. tematem uchodźców na granicy z Białorusią. „Na polskim odcinku granicy odnotowano tego lata ponad tysiąc nielegalnych przekroczeń, najwięcej – w powiecie sokólskim”.
Piotr Łukasiewicz w tekście „Błyskawiczny upadek Kabulu” zwraca uwagę na bardzo szybkie przejęcie władzy przez talibów w Afganistanie.
Sieci
W tygodniku „Sieci” Dr Karol Nawrocki, historyk i prezes Instytutu Pamięci Narodowej w rozmowie z Andrzejem Rafałem Potockim („Koniec z chowaniem na Powązkach zdrajców Polski”) mówi o początkach swojej fascynacji historią Polski, a także o misji, jaką ma wobec społeczeństwa i tych, którzy walczyli o niepodległą ojczyznę. Podsumowuje również swoje pracę jako dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |