Jutro obchody pierwszej rocznicy śmierci abp. Henryka Hosera SAC
13 sierpnia mija pierwsza rocznica śmierci abp. Henryka Hosera SAC, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej i wizytatora apostolskiego dla parafii w Medjugorie. Msza św. za jego duszę zostanie odprawiona w sobotę o godz. 18.00 w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku.
Eucharystii w świątyni będącej wotum za „Cud nad Wisłą” będzie przewodniczył bp Viktors Stulpins, biskup diecezjalny Lipawy na Łotwie. Liturgię będzie koncelebrował m.in. metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC, ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński oraz biskup pomocniczy Jacek Grzybowski.
>>> Powstaje Pallotyńskie Centrum „Przyszłość dla Ukrainy”
Dzień obchodów
„Przez cały dzień w godz. 10.00-17.00 będzie można nawiedzić jego trumnę w krypcie biskupów warszawsko-praskich w podziemiach katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze” – poinformował rzecznik prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów) ks. Grzegorz Kurp.
Wejście na teren katedry możliwe będzie bramą od ulicy Floriańskiej. Zejście do podziemi znajduje się na wysokości kancelarii parafialnej.
Wyremontowanie konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku było jedną z pierwszy decyzji abp. Hosera po objęciu urzędu pasterza diecezji warszawsko-praskiej w 2008 roku. Świątynia była ponownie poświęcona (konsekrowana) 13 sierpnia 2011 roku.
Abp Henryk Hoser był pallotynem, misjonarzem, lekarzem, od maja 2008 r. do grudnia 2017 r. był biskupem warszawsko-praskim.
Z życia arcybiskupa
Pod koniec lipca 2021 r. abp Hoser znalazł się w szpitalu, gdzie zmarł 13 sierpnia ub.r.
Duchowny urodził się 27 listopada 1942 r. w Warszawie w rodzinie znanych ogrodników Janusza i Haliny z Zabłońskich. Jego ojca Niemcy rozstrzelali w Powstaniu Warszawskim.
W 1960 r. rozpoczął naukę na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Studia ukończył w 1966 r. Na kolejne dwa lata pozostał na uczelni, jako asystent w Zakładzie Anatomii Prawidłowej. W 1969 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie. 8 września 1970 r. złożył pierwszą profesję zakonną i został członkiem Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów). Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1974 r. z rąk bpa Władysława Miziołka.
>>> Ks. Budziński: ewangelizacja jest stylem życia [ROZMOWA]
Wyjazd na misje
Rok później wyjechał na misję do Rwandy.
W 1978 r. założył w Kigali, stolicy Rwandy, Centrum Zdrowia Gikondo, którym kierował przez 17 lat, i Rwandyjską Akcję Rodzinną dla upowszechniania naturalnych metod planowania rodziny. Stał na czele Stowarzyszenia Ośrodków Lekarskich w Kigali i kierował ośrodkiem monitoringu epidemiologicznego AIDS.
W 1994 r. uczestniczył w Synodzie Specjalnym dla Afryki jako ekspert w dziedzinie rozwoju i problemów rodziny. W tym samym roku Jan Paweł II ustanowił go wizytatorem apostolskim w Rwandzie i w krajach ościennych.
Powrót do Europy
Po powrocie do Europy – w latach 1996-2003 – był przełożonym Regii Miłosierdzia Bożego pallotynów we Francji i członkiem Rady Misyjnej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych w tym kraju. Od 2004 r. był przełożonym pallotyńskiej prokury misyjnej w Brukseli i duszpasterzem w strukturach Wspólnoty Europejskiej.
22 stycznia 2005 r. Jan Paweł II mianował go sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. Nadał mu jednocześnie godność arcybiskupa tytularnego Tepelte – tym samym został pierwszym polskim pallotynem podniesionym do godności arcybiskupa.
24 maja 2008 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem warszawsko-praskim. Po ukończeniu 75 lat, 8 grudnia 2017 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu – tym samym przeszedł on na emeryturę. Jego następcą został bp Romuald Kamiński.
W maju 2018 r. papież mianował abpa Hosera specjalnym wizytatorem apostolskim dla parafii w Medjugorje.
W ramach KEP od 18 czerwca 2008 r. przewodził pracom Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.
Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył arcybiskupa Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (6 listopada 2015). Wcześniej (22 maja 2002) prezydent Aleksander Kwaśniewski nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Orderem Zasługi II klasy odznaczył go 1 września 2008 prezydent Portugalii. Abp Hoser otrzymał także tytuł honorowego obywatela Warszawy (2011), a także został laureatem nagrody im. bpa Romana Andrzejewskiego za rok 2019. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski przyznał mu odznaczenie Zasłużony dla ochrony zdrowia, które zostało wręczone 24 maja 2021 roku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |