Fot. pixabay

Już 17 stycznia obchody 25. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

Warszawskie obchody 25. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim odbędą się 17 stycznia w świątyni środowisk twórczych pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła. Centralnym punktem będzie msza św. „o uproszenie miłości”, po której zostanie przybliżona działalność Forum Dialogu.

W tym roku 25. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim będzie obchodzony pod hasłem „Moje myśli nie są myślami waszymi” (Iz 55,8).

Potrzebujemy nieustannego przypominania, przywracania, rozwijania ważnych kwestii, a taką jest dla chrześcijaństwa wywodzenie się z religii żydowskiej. Tracąc z nią kontakt, odcinamy swoje korzenie, pozbawiając się soków niezbędnych do życia” – ocenił przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP bp Rafał Markowski w słowie z okazji tegorocznych obchodów.

>>> Znamy hasło Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

„Obecność wierzących żydów w naszych czasach, nadal – pomimo wielowiekowych prześladowań i katastrofy, jaką było Szoa podczas drugiej wojny światowej – ufających swemu Bogu, jest niezwykle budująca i potrzebna chrześcijanom” – stwierdził bp Markowski.

Wyjaśnił, że celem obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim jest „wspólna modlitwa do tego samego Boga, pogłębianie świadomości więzów łączących chrześcijaństwo z judaizmem i – poprzez refleksję nad powiązaniami obu religii – namysł nad własną religią”.

W tym roku centralne obchody Dnia Judaizmu rozpoczną się 17 stycznia 2022 r. o godz. 11.00 wspólną modlitwą chrześcijan i żydów przy symbolicznym grobie rabina Akivy Egera na Cmentarzu żydowskim. Modlitwę poprowadzą naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz przewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej ks. Marcin Kotas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Poznaniu.

EPA/ATEF SAFADI

O godz. 15.00 odbędzie się nabożeństwo biblijne „Moje myśli nie są myślami waszymi”, któremu będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Komentarz chrześcijański wygłosi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, natomiast żydowski – naczelny rabin Polski Michael Schudrich. O godz. 17.00 nastąpi wręczenie Nagrody „Menora Dialogu” przyznawanej przez Stowarzyszenie Coexist i Fundację Signum.

W Warszawie główne obchody Dnia Judaizmu odbędą się 17 stycznia w stołecznym kościele środowisk twórczych pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej. O godz. 17.00 zostanie odprawiona msza św. „o uproszenie miłości”.

>>> Poznań miejscem centralnych obchodów 25. Dnia Judaizmu

Po liturgii będzie można poznać bliżej działalność Forum Dialogu. Jest to największa i najstarsza polska organizacja pozarządowa zajmująca się dialogiem polsko-żydowskim. „Misją Forum Dialogu jest odbudowywanie i tworzenie nowych więzi pomiędzy współczesną Polską a społecznością żydowską na świecie” – czytamy w komunikacie.

Organizacja skupia się na pracy z młodzieżą i liderami opinii publicznej. W jej projekcie edukacyjnym „Szkoła Dialogu” co roku bierze udział ok. 1,2 tys. uczniów.

Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku i jest obchodzony corocznie 17 stycznia – w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze