fot. PAP/EPA/FAROOQ KHAN

Już jutro modlitewne spotkanie online chrześcijan i muzułmanów

Pragniemy razem zwrócić się ku Maryi i zawierzyć przez Jej wstawiennictwo zbliżenie tych wyznań, aby pokonywać wszystko to, co dzieli – powiedział bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, zapowiadając modlitewne spotkanie online chrześcijan i muzułmanów z okazji Uroczystości Zwiastowania Pańskiego pod hasłem: „Maryja, matka Mesjasza”.

„To święto jest ważne dla nas, katolików, ale również wyznawcy innych religii, muzułmanie, którzy czczą Maryję, podjęli przed inicjatywę laty, aby wspólnie z katolikami, prawosławnymi oraz innymi wyznaniami i religiami obchodzić to święto w Libanie, jako wielką uroczystość wspólnej modlitwy i odniesienia do Maryi” – wyjaśnił bp Ciereszko.

W nawiązaniu do tej inicjatywy również w innych krajach podejmowane są podobne spotkania modlitewne. Także w tym roku, już po raz kolejny, wydarzenie to organizowane jest w Polsce ze strony katolików i muzułmanów. Z racji na pandemię spotkanie odbędzie się w formie online 25 marca o godz. 20 (link na YouTube:https://youtu.be/l9wz5VG8Jak).

>>> Centralne obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce

„Pragniemy razem zwrócić się ku Maryi i zawierzyć przez Jej wstawiennictwo zbliżenie tych wyznań, aby pokonywać wszystko to, co dzieli. Maryja jest Tą, która jednoczy” – podkreślił bp Ciereszko.

Bp Henryk Ciereszko, fot. unsplash

Bp Ciereszko przypomniał, że muzułmanie czczą Maryję, Matkę Jezusa, a Jej imię jest jedynym imieniem wymienionym w Koranie. „Z wielkim szacunkiem odnoszą się do Tej, która dała życie Jezusowi, i traktują jako Tę, która jest Matką dla wielu. Stąd też wpatrują się w Jej przymioty” – zaznaczył. Przypomniał również, że muzułmanie pielgrzymują do miejsc świętych, gdzie oddawana jest cześć Matce Bożej w krajach Bliskiego Wschodu. „Stąd też widzi się w Niej Tę, która sercem rozumie i ogarnia oraz może otwierać serca innych na siebie nawzajem i być Tą, która przybliża i jednoczy”.

>>> Po co Kościołowi Dzień Islamu? 

Program spotkania:

  1. Powitanie uczestników
  2. Wprowadzenie

– ks. bp Henryk Ciereszko, Przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi

– mufti Tomasz Miśkiewicz – Muzułmański Związek Religijny w RP

– imam Youssef Chadid – Liga Muzułmańska w RP

  1. Przesłanie wideo z Libanu

– p. Nagy El-Khoury – jeden z inicjatorów muzułmańsko-chrześcijańskiego Święta Zwiastowania

  1. Utwór AVE MARIA w aranżacji chrześcijańsko-muzułmańskiej
  2. Święte Księgi o Zwiastowaniu

– Ewangelia św. Łukasza (1,26-38)

– Koran (3:42-52)

  1. Homilia/kazanie – dwugłos

– ks. bp Henryk Ciereszko

– mufti Tomasz Miśkiewicz

  1. Modlitwa zawierzenia

– mufti Tomasz Miśkiewicz

– ks. bp Henryk Ciereszko

  1. Zakończenie i pożegnanie

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze