ks. Józef Tischner

fot. PAP/Jerzy Ochoński

Już wkrótce Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie 2020

Z powodu pandemii Instytut Myśli Józefa Tischnera jubileuszowe 20. Dni Tischnerowskie „Solidarność jest jeszcze przed nami” przeniósł na kwiecień 2021 r. W listopadzie odbędą się jednak Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie, którym będzie patronowało hasło „Nadzieja raz jeszcze”.

To kroki podjęte, by podtrzymać tradycję corocznych Dni Tischnerowskich, nawet w tak niecodziennych jak w tym roku okolicznościach. „W dobie nieustannego zagrożenia zdrowia, ogromnej niepewności ekonomicznej, konieczności przestrzegania wielu ograniczeń i dystansu społecznego, odbudowanie i wzmacniania nadziei wydaje się sprawa pierwszoplanową” – podkreślają organizatorzy.

>>>20 lat temu zmarł ks. Tischner. Bonowicz: brakuje nastawienia na prawdę, jakie miał ks. Tischner [ROZMOWA]

Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie

Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie, które odbędą się w dniach od 18-20 listopada otworzy rozmowa „Nadzieja mimo wszystko” z Anną Dymną – wybitną aktorką i założycielką Fundacji „Mimo Wszystko”. Tegoroczny program zaprojektowano tak, by uwzględniał wymogi realizacji online. Z tego względu zrezygnowano z dużej liczby rozmówców w czasie debat, zaplanowano interaktywne webinaria.

Organizatorzy dodają, że zgodnie z przekonaniem Tischnera nadzieja buduje się w relacji z drugim. „Dlatego, szukając jej źródeł, przywołaliśmy relacje samego Tischnera z myślicielami, którzy ocalili i nieśli innym nadzieję w najtrudniejszych czasach: Romanem Ingardenem, Karolem Wojtyłą i Antonim Kępińskim. Im poświęcone będą 3 rozmowy w ciągu kolejnych trzech dni festiwalu. Każda z rozmów poprzedzona będzie lekturą Tischnerowskich tekstów w interpretacjach znakomitych aktorów” – zapowiadają.

>>>Dlaczego ks. Józef Tischner nie został prymasem?

Webinaria i „zaplecze”

Ponadto zaplanowano 2 webinaria – przeznaczone przede wszystkim dla młodzieży, ale otwarte dla wszystkich – których prowadzący, w interakcji z uczestnikami, będą dokonywali analizy i interpretacji tekstów Tischnera.

Program dopełnią 3 wieczory pokazujące – za pomocą różnych środków – „zaplecze” pisarza-filozofa: ilustrowana zdjęciami rozmowa o Romanie Ingardenie z jego wnukiem Krzysztofem Ingardenem, tradycyjnie już obecny w programie Dni Tischnerowskich wieczór archiwaliów oraz spacer z przewodnikiem po miejscach, z którymi związany był Józef Tischner.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze