Kalisz gotowy przyjąć pomnik JP2

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prezydent Kalisza oraz klub radnych PiS w tym mieście przychylnie odnieśli się do apelu posła Piotra Kalety  do samorządowców z południowej Wielkopolski, aby wyznaczyli miejsce dla pomnika papieża Jana Pawła II.

Krzyż ostentacyjnym symbolem religijnym
Rada Stanu – najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji – podtrzymała wyrok sądu niższej instancji, nakazujący usunięcie krzyża z pomnika papieża Jana Pawła II znajdującego się w miejscowości Ploermel. Zdaniem Rady, krzyż jest „ostentacyjnym symbolem religijnym”, który „łamie zasadę świeckości państwa”.

Zdjęcie: pomnik Jana Pawła II we francuskim Ploermel

W sobotę premier Beata Szydło poinformowała, że jej rząd podejmie starania, by „ocalić od ocenzurowania” pomnik Jana Pawła II. Szefowa rządu zapowiedziała, że zaproponowane zostanie przeniesienie pomnika do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej. Piotr Kaleta zapowiedział we wtorek w Kaliszu, że zwróci się do samorządowców z okręgu kalisko-leszczyńskiego o podjęcie intencyjnych uchwał w sprawie wygospodarowania miejsc dla pomnika Jana Pawła II i symboli chrześcijańskich, usuwanych w przyszłości za granicami kraju.

Zdjęcie: ratusz w Kaliszu

 

Miejsce dla usuwanych symboli chrześcijańskich
Zdaniem Kalety za granicą muszą wiedzieć, że „ta sprawa jest dla nas ważna i niech wstydzą się ci, którzy takie działania podejmują” – powiedział poseł. Dodał, że samorządy muszą być gotowe „na takie niegodziwe działania”. „Nie może być na to naszej zgody i nie możemy pozostać obojętni” – oświadczył poseł i poinformował o konieczności podjęcia działań w tej sprawie, „ponieważ obawiam się, że takich sytuacji będzie więcej” – podkreślił Kaleta.

Swoje wparcie posłowi udzielił kaliski Klub Radnych PiS. „Popieramy działania posła i zwrócimy się w tej sprawie do prezydenta Kalisza, żeby taką intencyjną uchwałę podjąć” – oświadczył radny PiS Tadeusz Skarżyński. Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński powiedział , że jest przychylny podjęciu zaproponowanych działań i temat trafi pod obrady merytorycznych komisji w Radzie Miejskiej Kalisza.

Kalisz gotowy przyjąć pomnik JP2
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze