Kalisz: kongres „Prześladowania Chrześcijan w XXI w.”

Kara odcięcia ręki, albo oblania wrzątkiem za rozlanie herbaty. To nie średniowiecze, tak wygląda życie współczesnych chrześcijan w wielu miejscach na świecie. Dlaczego? Bo wierzą w Jezusa i nie chcą przestać ufać Temu, który za nich oddał swoje życie. W Kaliszu w sobotę odbył  się Kongres „Prześladowania Chrześcijan w XXI wieku” organizowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), Fundację Ojca Werenfrieda i Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego z Kalisza.

Kongres swoją tematyką dotykał współczesnych prześladowań wyznawców Chrystusa. Gośćmy kongresu byli m.in. ks. abp Bashar Warda, ordynariusz Irbilu – miejsca, w którym od kilku lat przybyło 100 tys. chrześcijan, czy ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

„Współczesna sytuacja chrześcijan jest niepokojąco dramatyczna w wielu zakątkach świata. Nasi bracia i siostry są traktowani jako ludzie drugiej kategorii. Radykalny islam nie kryje się z tym. Jednak największe prześladowania dotykają wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie. Arabia Saudyjska to unitarna monarchia absolutna,  w której prawa chrześcijan właściwie nie istnieją” – mówił ks. prof. Waldemar Cisło. W tym kraju praktykowanie innej religii niż islam, czy noszenie chrześcijańskich symboli religijnych jest zagrożone karą więzienia, czy chłosty. Pomimo wszystko, żyją tam chrześcijanie. Z kolei abp Warda opowiadał o trudnej sytuacji chrześcijańskich uchodźców. Ich sytuacja jest dramatyczna, brakuje im podstawowych produktów żywnościowych czy medycznych. Mieszkają w kontenerach, które dostarczone zostały przez PKWP, ale w dalszym ciągu potrzebują pomocy medycznej, materialnej i duszpasterskiej. „Nasze dzieci potrzebują szkół i nauczycieli. Nie możemy sobie pozwolić na analfabetyzm. Nie możemy pozwolić sobie, by nasze dzieci w nie potrafiły czytać. To nas zniszczy w przyszłości, kiedy odzyskamy wolność” – apelował abp Bashar Warda. Zgromadzeni mogli również obejrzeć film zrealizowany przez PKWP, który przedstawiał trudną sytuację chrześcijan żyjących w obozach dla uchodźców.

W drugiej części kongresu swoje wystąpienia mieli specjaliści zajmujący się działalnością PKWP. Poruszane były kwestie dotyczące przekazywania informacji o sytuacji chrześcijan, pracy na rzecz cierpiących, wolontariatu, czy projektów kulturalnych realizowanych przez stowarzyszenie. Zwieńczeniem Kongresu był koncert kameralnego zespołu „Non troppo”.

Kongres „Prześladowania Chrześcijan w XXI wieku” był orgaznizowany w ramach VIII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który jest organizowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski. Tegoroczny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym dedykowany jest chrześcijanom w Iraku, których przez ostatnie 13 lat liczba chrześcijan zmalała o prawie 1, 2 mln osób.

foto. PKwP

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze