fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi

Kalisz: najstarsza z pieszych pielgrzymek wyruszyła na Jasną Górę

Najstarsza z pieszych pielgrzymek w Polsce wyruszyła 9 sierpnia po mszach św. z kaliskich parafii. Na pierwszym postoju na Lisie pątników pobłogosławił biskup kaliski Damian Bryl, który przeszedł z pielgrzymami jeden etap wędrując w każdej grupie. W tym roku pielgrzymce towarzyszy hasło „Naucz nas się modlić”.

Bp Bryl w rozmowie z KAI stwierdził, że pielgrzymka jest ważnym wydarzeniem dla całej diecezji. – Wierzymy, że pielgrzymka jest ważna dla tych, którzy idą, ale także dla ich rodzin, które zostały w domu, a przede wszystkim dla całej diecezji. To jest bardzo promieniujące doświadczenie – powiedział biskup kaliski. Zaznaczył, że pielgrzymka uczy, że dojście do celu czasami wiąże się z wymaganiami, z doświadczeniem cierpienia, bólu. – Pielgrzymka ma duże znaczenie w osobistej formacji, uczy nas wytrwałości, cierpliwości, ale także ważnym doświadczeniem pielgrzymki jest bycie razem. Mierzymy się ze wszystkimi przeciwnościami razem, we wspólnocie, w grupie. To bycie razem to jest uczenie się wzajemności, wspierania się nawzajem. Ja mam więcej siły, więc patrzę komu pomóc, jutro tej pomocy sam mogę doświadczyć. Przyjęcie pomocy, ale też byciem wsparcia dla innych jest na pielgrzymce tak jak w naszym życiu bardzo ważne – przekonywał bp Bryl.

>>> Pątniczka, która pielgrzymowała z Helu na Giewont: moja wiara kształtowała się w rodzinie [ROZMOWA]

„Naucz nas się modlić”

Już po raz kolejny kierownikami pielgrzymki są ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak. „Naucz nas się modlić” – pod tym hasłem pielgrzymi będą zmierzać w tym roku na Jasną Górę wsłuchując się w treść konferencji przygotowanych przez ojca duchownego ks. Łukasz Skorackiego, zastępcę dyrektora Caritas Diecezji Kaliskiej.

– „Naucz nas się modlić” to wołanie do Jezusa. Chcemy uczyć się od Jezusa czym jest modlitwa. Pierwszy etap pielgrzymowania będzie okazją, aby dotknąć źródła. Będziemy szukać odpowiedzi, czy widzimy owoce modlitwy i jak ona zmienia nasze życie. Na początku trzeba stanąć w prawdzie po to, by móc iść w głąb, szukać sposobów na lepsze stawanie przed Jezusem – zaznaczył ojciec duchowny.

Wskazał, że ważna jest także forma modlitwy.

– Będę chciał zaproponować formy modlitwy, które są od wieków, a z których nie korzystamy lub nie wiemy, że możemy w taki sposób modlić się. Będę więc koncentrował się nie tylko jak i po co modlić się, ale czym jest modlitwa, jakie łaski przynosi – wyjaśnił ks. Skoracki.

26 grup

387. Kaliską i 33. Diecezjalną Pieszą Pielgrzymkę będzie tworzyć 26 grup, w tym cztery rowerowe. W ostatnim dniu dołączy pielgrzymka biegowa ministrantów. Wśród grup promienistych będą pielgrzymi z Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Pleszewa, Krotoszyna, Koźmina Wielkopolskiego, Kępna, Sycowa, Chełmc, Opatówka, Liskowa, Giżyc, Błaszek, Złoczewa, Brzeźnia.

Jak co roku pielgrzymom będzie towarzyszyć grupa złota, którą organizuje Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej. W czasie trwania pielgrzymki każdego dnia będą odbywać się spotykania o godz. 20.30 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, gdzie będzie czas na konferencję, modlitwę, śpiew. Całość będzie kończyć się Apelem Jasnogórskim.

Kaliska Piesza Pielgrzymka zyskała miano najstarszej w Polsce/Fot. Diecezja Kaliska/diecezja.kalisz.pl

Tradycyjnie 13 sierpnia nastąpi połączenie grup kaliskich z promienistymi. O godz. 9.45 w Kłobucku zostanie odprawiona msza św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla. Stamtąd pielgrzymi zwartą grupą pójdą na Jasną Górę, gdzie ok. godz. 17.00 zostaną powitani przez pasterza Kościoła kaliskiego.

16 sierpnia po mszy św. porannej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej pielgrzymi wyruszą w drogę powrotną. Do Kalisza pątnicy dotrą 19 sierpnia. O godz. 16.30 zostaną powitani przy kościele św. Gotarda przez bpa Damiana Bryla, skąd przejdą do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, gdzie pielgrzymkę zakończy Msza św. o godz. 17.00 pod przewodnictwem biskupa kaliskiego.

Najstarsza pielgrzymka w Polsce

Pielgrzymka będzie transmitowana na żywo przez Telewizję Diecezjalną „Dom Józefa”. Relacje będzie można znaleźć także w pozostałych mediach diecezjalnych: Dwutygodniku Diecezji Kaliskiej „Opiekun” i na profilu facebookowym gazety oraz w rozgłośni Radia Rodzina.

Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 387 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę. Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy. Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę, 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze