fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kalwaria Zebrzydowska: dobiega końca renowacja zabytków w sanktuarium

Dobiegają końca prace restauratorskie przy 11 obiektach w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej (Małopolskie), w tym przy kilku zabytkowych kaplicach – dowiedziała się PAP od rzecznika sanktuarium, bernardyna ojca Tarsycjusza Bukowskiego.

Renowacją objętych zostało osiem kaplic na dróżkach Matki Bożej wokół sanktuarium, a także trzy budynki drewniane bezpośredniej bliskości kalwaryjskiej bazyliki. Po zakończeniu prac, co ma się stać jeszcze w tym roku, drewniane budynki zaadaptowane zostaną na cele edukacyjne i wystawiennicze. W jednym z nich zlokalizowana zostanie galeria, w której organizowane będą wystawy stałe i czasowe, w tym ekspozycja poświęcona historii Kalwarii Zebrzydowskiej.

>>> Kalwaria Zebrzydowska: w zeszłym roku 1,2 mln pielgrzymów

„Kończy się remont budynków przyklasztornych. Pomieszczenia są przygotowywane jako przestrzeń wystawiennicza, sale konferencyjne i dla spotkań społeczności. W niedługim czasie zostaną zamontowane gabloty na eksponaty oraz inne elementy wyposażenia. Trwają też prace w kaplicach oraz w pracowni konserwatorskiej. Po konserwacji są już obrazy ołtarzowe, a w trakcie elementy ołtarzy oraz stolarka i elementy kamienne” – powiedział PAP ojciec Tarsycjusz.

Przypomniał, że prace rozpoczęły się na początku października 2021 r. i przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Matka Boża Kalwaryjska, Matka Boska Płacząca, fot. YouTube

Koszt prac to 2,6 mln euro. Kalwaryjskie sanktuarium pozyskało na ten cel fundusze z Mechanizmu Finansowego EOG – 1,88 mln euro, a także z ministerstwa kultury – 332,1 tys. euro. Wkład własny wyniósł 390,7 tys. euro.

Sanktuarium realizuje projekt w partnerstwie z opiekunami norweskiego kościoła w Urnes. To najstarsza zachowana drewniana świątynia klepkowa w Norwegii. Powstała w XII w.

Jak dodał ojciec Tarsycjusz, bernardyni organizują już różne wydarzenia związane z projektem. „Na stronie dziedzictwo.kalwaria.eu w zakładce +wydarzenia+ można zapisać się na wykłady dotyczące ekologii, innowacyjnego nauczania o dziedzictwie, a także różne warsztaty czy spotkania. Szkolenia przechodzi już kadra prowadząca, pracownicy i zarządzający obiektem” – powiedział.

Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z głównych ośrodków kultu pasyjnego i maryjnego w Polsce. Pierwszym fundatorem był w 1602 r. był wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Klasztor i kościół zostały wzniesione w latach 1604-09. Od początku opiekują się nimi Bernardyni. Równolegle wybudowano Dróżki przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie. Łączą one ze sobą 41 obiektów sakralnych. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze