Kambodża: konsekracja kościoła i 14 chrztów na Wielkanoc

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wielkie ożywienie panuje w ostatnim czasie w Kościele katolickim w Kambodży. 18 lutego br. konsekrowano tam kościół św. Piotra w mieście Pot Hon na północ od Phnom Penh – tegoż miesiąca a w tydzień później w Preykbas (w rejonie Takeo, ok. 60 km na południe od stolicy) poświęcono kaplicę pw. św. Teresy z Lisieux i przylegający do niej ośrodek duszpasterski. W tejże wspólnocie na terenie wikariatu apostolskiego Phnom Penh na Wielkanoc ma przyjąć chrzest 14 osób, a w całym wikariacie – 155.

Miejscowy wikariusz apostolski bp Olivier Schmitthaeusler w rozmowie z watykańską misyjną agencją prasową FIDES podkreślił wielką żywotność Kościoła w tym południowoazjatyckim kraju, którego większość mieszkańców wyznaje buddyzm. Zwrócił uwagę, że wspólnota w Preykbas istnieje dopiero 5 lat i za półtora miesiąca będzie przeżywała pierwsze uroczystości chrztu swych członków.

Pochodzący z Alzacji 58-letni obecnie biskup Olivier Michel Marie Schmitthaeusler ze zgromadzenia Paryskich Misji Zagranicznych (MEP) był wcześniej proboszczem w parafii Matki Bożej Uśmiechu w Preykbas. Tam też w 2009 spotkał Paula Cheanga, który regularnie w każdą niedzielę uczył dzieci katechizmu. W rok później już jako biskup (sakrę przyjął 20 marca 2010) kupił 3 hektary ziemi (z drzewami mangowymi), aby zbudować tam diecezjalny ośrodek duszpasterski. Dzięki pomocy z Tajlandii wzniesiono tam 9 pawilonów-bungalowów, przytułek i małą kaplicę poświęconą św. Teresie z Lisieux. Postawiła ją miejscowa młodzież z mułu i słomy.

„Jest to żywy znak obecności Boga u stóp góry Chisor, która dominuje nad równiną kambodżańską i uważana jest za światło dla wszystkich, którzy są głodni i spragnieni sprawiedliwości” – oświadczył wikariusz apostolski. Dodał, że kaplica została rozbudowana i wzbogacona o relikwię błogosławionej (obecnie świętej) Matki Teresy z Kalkuty, podarowaną mu przez postulatora beatyfikacji. „Umieszczono ją w ołtarzu, aby pomagała nam być miłosiernymi jak nasz Ojciec w niebie” – oświadczył rozmówca agencji.

Poinformował ponadto, że ośrodek duszpasterski może przyjąć 50 osób i można go wykorzystywać jako dom rekolekcyjny, formacyjny i wypoczynkowy. Małe gospodarstwo, założone na miejscu, ze zwierzętami, sadem mangowym i plantacją ryżu zapewni wspólnocie samowystarczalność. „Modląc się i żyjąc wiarą wśród drzew owocowych każda osoba ochrzczona może pamiętać, że jest powołana do dawania dobrych owoców” – podsumował swą wypowiedź bp Schmitthaeusler.

Dzięki jego zaangażowaniu i zapałowi duszpasterskiemu w ciągu 15 lat społeczność ochrzczonych w całym wikariacie ogromnie się rozwinęła i umocniła. W samej prowincji Takeo powstało w tym czasie 8 nowych wspólnot, w tym w Preykbas. W całej prowincji w czasie Wielkanocy sakrament chrztu ma przyjąć 70 osób, łącznie zaś w 9 sektorach duszpasterskich wikariatu będzie 155 katechumenów.

Wikariat apostolski Phnom Penh jest jedną z 3 jednostek terytorialnych, na jakie dzieli się Kościół katolicki w Kambodży – dwie pozostałe to prefektury apostolskie: Battambang, Kompong-Cheam.

Kambodża: konsekracja kościoła i 14 chrztów na Wielkanoc
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze