Kamerun: biskup diecezji Bafia zamordowany

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Biskup diecezji Bafia – Jean-Marie Benoît Bala został zamordowany, nie popełnił samobójstwa. Do takiego wniosku doszli biskupi Kamerunu, którzy na swym zgromadzeniu ogólnym w Jaunde m.in. rozpatrzyli wszystkie dostępne im materiały dotyczące ich 55-letniego brata w episkopacie, którego zwłoki wyłowiono 2 czerwca z rzeki Sanaga.

Według episkopatu sprawa jest całkowicie jasna i bezdyskusyjna: bp Bala nie odebrał sobie życia, ale został w okrutny sposób zabity. Jego śmierć jest „kolejnym zabójstwem w Kamerunie (…), w którym duchowieństwo jest szczególnie prześladowane przez siły ciemności i zła” – stwierdza oświadczenie biskupów. Zawiera ono różne szczegóły dotyczące tej zbrodni i przypomina na zakończenie szereg innych tajemniczych, niewyjaśnionych do dzisiaj podobnych zabójstw, m.in. w 1988 zginął w Jaunde o. Joseph Mbassi, w 1990 w Kumbo – o. Antony Fontegh, 3 września 1991 w Ngaoundéré – abp Yves-Joseph-Marie Plumey, w 1992 – siostry z Djoum: Marie Germaine i Marie Léone oraz w 1995 w Jaunde – o. Engelbert Mveng.

Biskupa J.-M. Balę uznano za zaginionego rankiem 31 maja, gdy na miejskim Moście Dzieciństwa nad przepływającą przez Bafię rzeką Sanagą znaleziono jego samochód, a w nim „dziwny list (…) obok jego dowodu osobistego i innych rzeczy osobistych” – przypomnieli biskupi kameruńscy. Początkowo niektórzy przypuszczali, że hierarcha, który swój urząd piastował od lipca 2003, popełnił samobójstwo, toteż powiadomione o zdarzeniu władze wysłały płetwonurków, aby przeszukali ciała w rzece. 2 czerwca miejscowy rybak znalazł zwłoki biskupa kilka kilometrów od Mostu.

„Obecnie ciało jest do dyspozycji władz sądowych w celu ustalenia okoliczności, dokładnych przyczyn i sprawców tej odrażającej i niczym nieusprawiedliwionej zbrodni” – głosi oświadczenie episkopatu. Stwierdza z mocą, że bp Bala nie popełnił samobójstwa, ale „został brutalnie zamordowany”. „Oto jeszcze jedno zabójstwo i o jedno za dużo” – podkreślili hierarchowie kameruńscy. Po przypomnieniu wcześniejszych podobnych czynów zażądali „pełnego wyświetlenia okoliczności i powodów zamordowania bp. Bali oraz ustalenia i osądzenia, zgodnie z prawem, winnych”.

Biskupi poprosili także władze państwowe o „wzięcie na siebie szczytnego zadania ochrony życia ludzkiego”. Od środków przekazu i użytkowników mediów społecznościowych zażądano, aby „nie szerzyły kłamstw i aby szanowały godność istot ludzkich”. Biskupi wezwali też morderców swego współbrata, aby ci „weszli na drogę nawrócenia natychmiastowego i radykalnego”.

Kamerun: biskup diecezji Bafia zamordowany
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze