Kanada przekaże Ukrainie ponad 800 dronów
Kanada przekaże Ukrainie ponad 800 dronów, których można użyć zarówno do misji rozpoznawczych, jak i bojowych – poinformował w poniedziałek minister obrony Bill Blair. Podkreślił, że wojna na Ukrainie przypomniała o znaczeniu inwestycji w obronność.
Blair, nawiązując do rozmów podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w miniony weekend oraz do spotkania Grupy Ramstein w Brukseli w ub. tygodniu, powiedział, że Ukraina „przypomniała nam o tym jak ważne jest inwestowanie w bezpieczeństwo”.
Podkreślił, że w zwiększeniu produkcji wojskowej przez kraje NATO chodzi „o zbudowanie stabilności na przyszłość”. „Musimy uczynić więcej, by zwiększyć produkcję. Produkcja to odstraszanie” – dodał.
>>> Polski Czerwony Krzyż: 1,8 mln Ukraińców otrzymało pomoc w ciągu ostatnich dwóch lat
Wartość nowego ukraińskiego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy to ponad 95 mln CAD – poinformował Blair. Drony są wyposażone w rozbudowany system kamer i czujników umożliwiających zbieranie informacji i identyfikację celów, mogą także przenosić różne ładunki o ciężarze do 3,5 kg, w tym pociski. Kanada ustala obecnie z Ukrainą terminarz szkoleń dla żołnierzy.
Drony SkyRanger R70 są produkowane przez Teledyne FLIR, kanadyjską firmę z Waterloo i jak poinformowała wiceprezes Anne Bulik, produkcja dla Ukrainy już trwa, dostawy rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia br.
Od lutego 2022 r. Kanada przekazała Ukrainie łączną pomoc w wysokości 9,7 mld CAD, w tym 2,4 mld CAD stanowi pomoc wojskowa, także na szkolenia ukraińskich pilotów. Blair powiedział, że „Ukraińcy latają tymi F-16 nad Europą i wkrótce będą gotowi”.
>>> Bank Światowy: odbudowa Ukrainy ze zniszczeń wojennych będzie kosztować 486 mld dolarów
Minister obrony Kanady podkreślił, że atak, którego dwa lata temu dokonała Rosja na Ukrainę, to „bezpośrednie wyzwanie dla porządku zbudowanego na zasadach prawa”. „Świat się zmienił i stał się bardziej niebezpiecznym miejscem. To nie tylko Putin” – powiedział Blair, wskazując na trwające zwiększanie przez Kanadę wydatków na zbrojenia o 70 proc.
Dwa tygodnie temu minister spraw zagranicznych Mélanie Joly informowała, że Kanada i Ukraina są w końcowej fazie rozmów na temat dwustronnego porozumienia o bezpieczeństwie. W wywiadzie dla publicznego nadawcy CBC Joly powiedziała, że podpisanie umowy to kwestia tygodni.
Umowy o bezpieczeństwie są inicjatywą państw G7 po tym, gdy podczas szczytu NATO w Wilnie w lipcu 2023 r. nie zaoferowano Ukrainie konkretnych perspektyw akcesyjnych. Takie dwustronne porozumienia Ukraina podpisała już z Wielką Brytanią, Niemcami i Francją.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |