Kanada: wizytacja kanoniczna generała
Generał oblatów odwiedził Prowincję Notre-Dame-du-Cap w Kanadzie – czytamy na portalu oblaci.pl.
Zakończyła się wizytacja kanoniczna przełożonego generalnego w oblackiej Prowincji Notre-Dame du Cap w Kanadzie. Przy okazji pobytu o. Luisa Alonso OMI celebrowano ważne uroczystości dla oblatów w tej kanadyjskiej jurysdykcji.
>>> Początki i teraźniejszość oblatów. Od zawsze wychodzimy do ludzi [MISYJNE DROGI]
Ziemia trzech generałów
Jednym z ważnych miejsc, które odwiedził przełożony generalny, był oblacki cmentarz w Richelieu. Spoczywa tutaj kilkuset misjonarzy oblatów, wśród nich dwóch z trzech Kanadyjczyków, którzy pełnili w Zgromadzeniu posługę superiora generalnego – o. Léo Deschâtelets OMI (1947-1972) i o. Fernand Jetté OMI (1974-1986).
– Podczas mojej wizyty w Richelieu (Kanada) krótka chwila modlitwy na cmentarzu, aby pomodlić się z tymi, którzy byli przed nami i przekazali dziedzictwo charyzmatu. Dziękujemy i módlcie się za nas – skomentował wizytę o. Luis Alonso OMI.
Rocznica oblackiego uniwersytetu w Ottawie i instalacja nowego prowincjała
Jednym z wydarzeń towarzyszących wizycie generała był jubileusz 175. lecia Uniwersytetu św. Pawła w Ottawie. Placówka prowadzona jest przez misjonarzy oblatów i oferuje szeroką gamę przedmiotów dla studentów. Wiele z wydziałów uczelni cieszy się renomą pośród kanadyjskich uniwersytetów.
Drugim ważnym wydarzeniem dla oblackiej prowincji była instalacja nowego prowincjała. Uroczystości przewodniczył generał, który przyjął wyznanie wiary od o. Jacquesa Laliberté OMI. Oblat został powołany na urząd przełożonego Prowincji Notre-Dame-du-Cap w sierpniu br. na pierwsze trzylecie.
Wśród Pierwszych Narodów Kanady
Niewątpliwie ważnym elementem wizytacji generała było odwiedzenie miejsc, w których posługują kanadyjscy oblaci. Wielu z nich nadal posługuje wśród społeczności Pierwszych Narodów. To kontynuacja wielkiej epopei misyjnej rozpoczętej już w czasach Założyciela.
Ojciec Luis Alonso odwiedził m.in. misję w Natashouan, Pessamit, Mani-Utenan oraz wspólnotę Inuitów w Sept-Îles i Maliotenam. Kaplica w tym ostatnim miejscu powstała w 1846 roku.
Źródło: oblaci.pl
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |