fot. unsplash

Kanadyjscy biskupi w rocznicę odkrycia grobów w Kamloops: głęboki żal i smutek

W „smutną rocznicę” odkrycia grobów dzieci Pierwszych Narodów uczęszczających do szkoły z internatem w Kamloops, katoliccy biskupi Kanady ponownie wyrazili „głęboki żal i smutek z powodu roli, jaką odegrał Kościół katolicki w indiańskich internatach”.

W maju 2021 roku w Kamloops w zachodniokanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska odkryto na terenie byłej szkoły z internatem zbiorowy grób 215 dzieci, które uczęszczały do tej placówki. Po doniesieniach o odnalezieniu nieoznaczonych grobów na terenach innych byłych szkół dla rdzennych dzieci, Kościół katolicki w całej Kanadzie stał się ofiarą licznych ataków. 26 września tamtejsza konferencja biskupów opublikowała oświadczenie, w którym przeprosiła członków społeczności ludów tubylczych, którzy w tych szkołach doświadczyli krzywd. Biskupi zobowiązali się do stosownego zadośćuczynienia i wyrazili bliskość z ofiarami.

Od drugiej połowy XIX wieku niemal do końca lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia w tego typu szkołach uczyło się 150 tys. dzieci. Placówki te były zarządzane przez państwo, ale w większości prowadziły je Kościoły: katolicki i anglikański. Wskutek wadliwego programu nauczania, nastawionego przede wszystkim na szybką asymilację ludności tubylczej, a także z powodu stosowanej tam przemocy i ciężkich warunków, zmarło w tym szkołach we wspomnianym okresie co najmniej 6 tys. dzieci.

>>> Kanada: rdzenni mieszkańcy mają nadzieję na wizytę papieża w miejscu odkrycia grobów dzieci

W rocznicowym oświadczeniu katoliccy biskupi przyznali, że cierpienie spowodowane systemem pensjonatów jest „nadal obecne”. – Z pokorą podjęliśmy kroki w towarzyszeniu rdzennym mieszkańcom na długiej drodze uzdrowienia i pojednania. We wrześniu ubiegłego roku katoliccy biskupi Kanady zebrali się, by jednoznacznie przeprosić za rolę odegraną przez placówki katolickie w systemie internatów i za poważne nadużycia, jakie tam popełniono. Potwierdzając nasze zaangażowanie na rzecz uzdrowienia i pojednania, pomogliśmy delegacji członków wspólnot tubylczych w wyjeździe do Stolicy Apostolskiej w marcu, by tam mogła przyjąć przeprosiny Ojca Świętego. Ponowiliśmy również nasze wysiłki w zbieraniu funduszy wspierających inicjatywy pojednania i zobowiązaliśmy się do udostępnienia naszych archiwów – napisali hierarchowie.

Podkreślili, że ta droga pojednania jeszcze długo się nie zakończy. Dlatego biskupi uznają, że powinni nadal wyrażać swą solidarność z kanadyjskimi Pierwszymi Narodami, Metysami i Inuitami. – W tę smutną rocznicę katoliccy biskupi Kanady pragną ponownie wyrazić swój głęboki żal i smutek z powodu roli, jaką odegrał Kościół katolicki w indiańskich internatach. Naszą modlitwą obejmujemy dziś dzieci, które nigdy nie wróciły do swych domów, jak również ocalałych i wspólnoty pogrążone w żałobie i straumatyzowane z powodu tych wydarzeń – głosi oświadczenie.

Mieszkańcy Kanady mają nadzieję, że w czasie podróży do Edmonton, Iqaluit i Quebeku w dniach 25-30 lipca papież Franciszek ponowi na miejscu przeprosiny za udział Kościoła w systemie szkół z internatem dla dzieci rdzennej ludności tego kraju, wyrażone już w marcu w Watykanie.

Za rolę Kościoła anglikańskiego przeprosił już prymas Wspólnoty Anglikańskiej abp Justin Welby w czasie swej wizyty w Kanadzie na początku maja br.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze