Zdjęcie: kardynał Jaime Ortega y Alamino, fot. arch

Kapłan – legenda i historia Kościoła na Kubie – w ciężkim stanie

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Arcybiskup-senior Hawany, kardynał Jaime Ortega y Alamino jest ciężko chory. Choć w ostatnich dniach jego stan zdrowia znacznie się pogorszył, to jest stabilny. 

Informują o tym media, powołując się na list następcy 82-letniego purpurata, abp Juana Garcii Rodrigueza. W tych dniach parafia św. Antoniego Marii Clareta w Santiago de Cuba, gdzie przebywa hierarcha, poinformowała, że kard. Ortega jest ciężko chory na raka.

fot. PAP / EPA arch

Witał trzech papieży

Stołecznym Kościołem w Hawanie kard. Ortega kierował przez 35 lat. Jako arcybiskup Hawany był ważną postacią w procesie reform politycznych oraz partnerem rozmów prowadzonych z komunistycznym rządem Kuby, a także z opozycją. Ze względu na stan zdrowia w 2016 r. zrezygnował z godności arcybiskupa Hawany.

Zdjęcie: stolica Kuby, Havana

Rok wcześniej przyjmował składającego wizytę w jego kraju papieża Franciszka. „Mam wyjątkowe szczęście być jedynym arcybiskupem, który powita w Hawanie trzeciego papieża” – cieszył się wówczas w rozmowie z watykańskim dziennikiem „L`Osservatore Romano” i wspominał poprzednie papieskie wizyty: Jana Pawła II w 1998 r. i Benedykta XVI w 2012 r.

Zobacz także
Wasze komentarze