Kapsułę czasu sprzed 110 lat odkryto na wieży kościoła w Janowie Lubelskim
Kapsułę czasu z monetami, medalami, gazetami, fotografią byłego proboszcza oraz katalogami i listami z 1912 i 1852 r. odkryto podczas renowacji wieży kościoła – poinformował w piątek PAP proboszcz kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim ks. Tomasz Lis.
Ks. Lis powiedział, że kapsułę odnaleziono w ubiegłym tygodniu podczas prac konserwatorskich przy renowacji elewacji świątyni. „Wybudowane zostały rusztowania i został zdemontowany mocno zardzewiały krzyż” – relacjonował ksiądz.
>>> Powstała największa figura Jezusa Chrystusa na świecie [GALERIA]
Kapsuła będzie uzupełniona o współczesne przedmioty
Wyjaśnił, że podczas demontażu poruszono kulą, na której zamontowany był krzyż. Wówczas zebrani usłyszeli, że w środku coś jest. „Usłyszeliśmy, że w środku są przedmioty, więc całość zdejmowaliśmy ze zwiększoną ostrożnością” – dodał. Powiedział, że w kuli znajdowały się dwa szklane naczynia oraz paczka. Jedno z naczyń zostało stłuczone najprawdopodobniej podczas montażu pojemnika lub uderzenia pioruna. „Na szczęście najcenniejsze rzeczy były zdeponowane w nieuszkodzonym naczyniu szklanym” – podał ks. Lis. Następnie wymienił zawartość kapsuły: zawierający informacje o powstaniu wieży oraz pracach remontowych list ojców dominikanów z 1852 r., katalogi księży diecezji lubelskiej i zakonu dominikanów z podobnego okresu, list napisany przez ks. proboszcza Michała Zawiszę w 1912 r. wraz ze zdjęciem, kalendarze liturgiczne z lat 1903, 1909 i 1910, gazety (warszawski „Goniec Poranny” z 2 lipca 1912 r., „Goniec Wieczorny” z 1 lipca 1912 r., „Słowo Dziennik Powszechny” z 3 i 4 lipca 1912 r., „Ziemię Lubelską” z 4 lipca 1912 r., „Muchę” z 22 września 1911 r.), około 140 monet różnego nominału i roku pochodzenia oraz sześć okolicznościowych medali.
Proboszcz poinformował, że o znalezisku został zawiadomiony biskup diecezjalny i konserwator zabytków. Potwierdził to w rozmowie z PAP Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski. Jego zdaniem jest to cenne odkrycie, które wzbogaca wiedzę o janowskim kościele. Proboszcz zapowiedział skatalogowanie wszystkich znalezionych artefaktów. Mają one zostać opisane i po zakończeniu prac renowacyjnych na nowo umieszczone w wieży kościoła. „To co znaleźliśmy wróci do kapsuły czasu. Przygotowujemy nasz zestaw, który dołożymy do kapsuły” – dodał ks. Lis. W kapsule czasu, wyjaśnił proboszcz, zostanie umieszczony współczesny list, monety i inne cenne pamiątki „by potomni także kiedyś dowiedzieli się ciekawych rzeczy o naszych czasach”.
Barokowy kościół św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim, który jest jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej, wybudowano w XVIII wieku. Pierwotnie świątynia i przyległy klasztor należały do dominikanów. Od 1867 r. opiekę nad zabudowaniami sprawują księża diecezjalni. Sanktuarium należy do diecezji sandomierskiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |