Fot. news24.com

Kard. Arborelius: coraz więcej katolików w Szwecji

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Liczba katolików w Szwecji rośnie – przyznaje kard. Anders Arborelius. W Szczecinie zakończyło się pierwsze w Polsce posiedzenie Konferencji Episkopatu Krajów Nordyckich. Biskupi z Danii, Norwegii, Finlandii, Islandii i Szwecji prawie przez tydzień gościli w stolicy Pomorza Zachodniego.

Kardynał Arborelius otrzymał nominację od papieża Franciszka w ubiegłym roku. Pochodzi z rodziny protestanckiej, ale jeszcze jako młody człowiek przeszedł na katolicyzm.

– W tej chwili w Szwecji jest zarejestrowanych 120 tys. katolików, ale może być ich dużo więcej. Pochodzą oni z Ukrainy, Syrii i Erytrei. To są imigranci – podkreśla kardynał i zaraz dodaje, że główny powód wzrostu liczby katolików w jego kraju to otwarcie na imigrantów. – Po drugie, co roku mamy około stu Szwedów, którzy przechodzą na katolicyzm – poinformował kard. Arborelius.

Szwedzki hierarcha odniósł się również do zapisów w encyklice „Amoris laetitia”, w którym papież Franciszek pozostawia indywidualnemu rozeznaniu kapłanów kwestie komunii św. dla osób rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach.

– Byliśmy w Szwecji bardzo ostrożni w tej kwestii, bo ci, którzy naprawdę chcą być chrześcijanami, starają się żyć według reguł chrześcijańskich. Podchodzimy do tego zatem ostrożnie – powiedział.

Biskupi nordyccy w ramach swojej wizyty w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wzięli też udział w ekumenicznym nabożeństwie w Chojnie i odprawiali msze św. w kilku szczecińskich parafiach.

Zobacz także
Wasze komentarze