Kard. Burke krytykuje Franciszka
Kardynał Raymond Burke z USA po raz kolejny skrytykował formę sprawowania urzędu przez papieża Franciszka. Dał przy tym do zrozumienia, że nadszedł czas na formalną korektę papieskich wypowiedzi dotyczących komunii dla osób rozwiedzionych żyjących w kolejnych związkach.
W wywiadzie dla amerykańskiego tygodnika „The Wanderer” powiedział, że papież zdecydował się, aby nie odpowiadać na pięć krytycznych pytań, jakie nasuwają się po lekturze ogłoszonej w ubiegłym roku adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” (Radość miłości). „Dlatego konieczne jest wyraźne stwierdzenie, czego naucza Kościół” – uważa były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Kard. Burke nie zdradził, kiedy planuje taką „formalną korektę”. Tego rodzaju postępowanie nie było stosowane od setek lat, a do tego nigdy w kwestiach nauczania Kościoła. Nie reguluje tego także prawo kanoniczne. Powiedział tylko, że forma takiego „upomnienia” zawierałaby z jednej strony nauczanie Kościoła, z drugiej zaś to, czego faktycznie naucza obecny papież. „I jeśli będą sprzeczności, papież zostanie poproszony o dostosowanie swego nauczania w posłuszeństwie wobec Chrystusa i Urzędu Nauczycielskiego Kościoła” – stwierdził kard. Burke.
[zobacz także: dlaczego kard. Burke odchodzi z kościoła]
Biskupi, którzy obstają przy nauczaniu Kościoła na temat małżeństwa i rodziny informują, iż spotykają się z opozycją wiernych, którzy w tych sprawach wolą słuchać papieża Franciszka lub zwracają się do innego biskupa – ubolewał zaniepokojony kard. Burke. Przyznał, że w swoich licznych podróżach regularnie spotyka liczne grupy wiernych, którzy zwierzają się ze swoich rozterek. Księżom, trwającym przy nauczaniu Kościoła, zarzuca się, że są przeciwko papieżowi i „temu tak zwanemu nowemu kierunkowi w Kościele” – skrytykował kard. Burke. W listopadzie 2016 r. czterej kardynałowie, wśród nich Raymond Burke, wysłali do papieża list z prośbą o rozwianie niepewności („dubia”) i wyjaśnienie niektórych punktów posynodalnej adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” z kwietnia 2016 r. Wątpliwości dotyczyło punktów 300-305 tej adhortacji, a przede wszystkim wyjątkowych sytuacji duszpasterskich, w których – według Franciszka – rozwiedzeni katolicy żyjący w drugich związkach mogą przyjąć Komunię św.
Fot. Poznańskie Nieśrodowisko Tradycji Katolickiej
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |