Widok na dym z zachodniej części Mosulu w której podejmowane są działania militarne przeciwko Państwu Islamskiemu.

Rosjanie skuteczni w walce z Państwem Islamskim

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ponad 200 bojowników Państwa Islamskiego (IS) zginęło w Syrii w nalocie rosyjskich sił powietrznych – poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Rosji. Dżihadyści zostali zaatakowani, gdy zmierzali w kierunku miasta Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii.

„Rosyjskie siły powietrzne zniszczyły liczny konwój bojowników IS zmierzających do Dajr az-Zaur, gdzie dżihadyści próbują przegrupować się i ustanowić ostatni punkt oporu w Syrii” – napisano w oświadczeniu. Zaznaczono, że w ataku zniszczono również ponad 20 pojazdów bojowych, w tym czołgi. Nie poinformowano kiedy doszło do nalotu.

„Pokonanie IS w Dajr az-Zaur będzie strategicznym zwycięstwem nad międzynarodową grupą terrorystyczną w Syrii” – czytamy w oświadczeniu rosyjskiego ministerstwa obrony.

Na początku sierpnia syryjska armia rządowa odzyskała kontrolę nad miastem As-Suchna, co otwiera możliwość ofensywy w kierunku Dajr az-Zaur – miasta i bogatej w ropę prowincji o tej samej nazwie. W piątek siły rządowe zdobyły tereny w górach na północ i zachód od As-Suchna, otaczając bojowników IS.

W kierunku Dajr az-Zaur oraz doliny Eufratu planowana jest również ofensywa Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Arabsko-kurdyjski sojusz najprawdopodobniej skieruje się tam po zdobyciu oblężonej przez niego Ar-Rakki – stolicy IS. SDF jest wspierany z powietrza przez kierowaną przez USA międzynarodową koalicję do walki z IS.

Rosjanie skuteczni w walce z Państwem Islamskim
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze