Kard. Christoph Schönborn apeluje: Kościoły muszą wzmacniać spójność społeczną
Kardynał Christoph Schönborn po raz kolejny podkreślił odpowiedzialność Kościołów za przedkładanie tego, co nas łączy nad to, co nas dzieli – za współpracę na rzecz spójności społecznej i dawanie ludziom nadziei. „Ma to ogromne znaczenie w obliczu zbliżających się wyborów w Austrii”, powiedział podczas tradycyjnego przyjęcia ekumenicznego w wiedeńskim Pałacu Arcybiskupów. Wezwał również do globalnego zaangażowania na rzecz pokoju i sprawiedliwości również ponad granicami Austrii oraz zaprosił do modlitwy.
Przybyłym przedstawicielom różnych Kościołów kard. Schönborn opowiedział również o procesie synodalnym w Kościele katolickim. Do tej pory chodziło przede wszystkim o wzajemne słuchanie się; najpierw na poziomie lokalnym, potem w diecezjach, na poziomie krajowym, kontynentalnym i wreszcie jesienią ubiegłego roku w Rzymie na Synodzie Biskupów na poziomie Kościoła powszechnego. Wielkim wzbogaceniem pierwszej sesji był udział ponad 50 kobiet. Konsultacje będą kontynuowane w Rzymie jesienią 2024 roku.
>>> Kard. Schönborn: 45 procent parafii w archidiecezji wiedeńskiej prowadzą księża zakonni
„Wielką troską jest rozeznawanie duchów”, stwierdził kard. Schönborn. Tłumaczył, że do podejmowania decyzji oczywiście potrzebny jest również autorytet. Kardynał kilkukrotnie odniósł się do tego napięcia między synodalnością, a hierarchią, napięcia, które – jego zdaniem – jest możliwe do pogodzenia. Zwrócił też uwagę na napięcie między wiążącymi wytycznymi kościelnymi, a pytaniem: „Jakiego ruchu oczekuje od nas Duch Święty?”.
Kard. Schönborn przypomniał też słowa papieża Franciszka, który wielokrotnie podkreślał, że „gorące tematy”, o których tak dużo dyskutuje się na Zachodzie, takie jak obowiązkowy celibat, święcenia kobiet czy temat homoseksualności, nie są najważniejsze. Najważniejszym tematem jest głoszenie Ewangelii.
„Na Synodzie odbywa się również głosowanie”, powiedział kardynał. Jeśli propozycja zostanie zatwierdzona przez co najmniej dwie trzecie uczestników synodu, uznaje się ją za przyjętą; nie ma ona charakteru autorytatywnego ani wiążącego, ale jest wysyłana do papieża w celu dalszego rozważenia lub podjęcia decyzji.
O pracy na synodach ewangelickich mówiła nowa przewodnicząca Synodu Kościoła ewngelicko-luterańskiego, Ingrid Monjencs. Jest ona pierwszą kobietą w tej funkcji. Do ubiegłego roku odpowiadała za public relationes Towarzystwa Kościołów Ewangelickich w Europie (GEKE).
Z kolei przewodniczący ekumenicznej fundacji Pro Oriente Alfons Kloss przedstawił trzy międzynarodowe konferencje ekumeniczne, które w ramach procesu synodalnego zorganizowała w Rzymie jesienią 2022 r. Pro Oriente wraz z Instytutem Studiów Ekumenicznych Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum). Ponad 150 ekspertów z Kościołów prawosławnych i wschodnich przedstawiło teologie synodalne, praktyczne doświadczenia i różne przejawy duchowości w różnych Kościołach, aby mogły być owocne dla zainicjowanego przez papieża Franciszka procesu synodalnego Kościoła katolickiego. Kloss zwrócił uwagę na „imponującą witalność”, widoczną na konferencjach. Wyniki konsultacji zostały również przekazane instytucjom odpowiedzialnym za proces synodalny w Watykanie.
Ponadto został wyprodukowany film „Listening to the East” (Słuchając Wschodu), którego celem jest przybliżenie szerokiemu odbiorcy różnorodności praktyk i struktur synodalnych w życiu Kościołów prawosławnych i wschodnich. Przewodniczący Pro Oriente powiedział, że film został już przetłumaczony na dziewięć języków.
Natomiast Viola Raheb z Pro Oriente zaprezentowała projekt „Healing of Wounded Memories”. Pierwsza międzynarodowa konferencja odbyła się w Wiedniu w dniach 9-11 listopada 2023 r., podczas której około 50 uczestników z Europy, USA i Bliskiego Wschodu zastanawiało się nad aspektami teologii pojednania, a jednocześnie przyglądało się konkretnym geopolitycznym obszarom konfliktu na Ukrainie, w Europie południowo-wschodniej i na Bliskim Wschodzie. W tych regionach w 2024 i 2025 roku zostaną zorganizowane warsztaty regionalne, a podsumowanie ich wyników będzie tematem dużej konferencji końcowej w Wiedniu w 2025 lub 2026 roku. Według Raheb, kiedy projekt został opracowany, nie można było przewidzieć, że w regionach objętych projektem wybuchną wojny i że do starych ran zostaną dodane nowe. To sprawia, że projekt jest tym ważniejszy.
Na zaproszenie kard. Schőnborna przybyli przedstawiciele wszystkich Kościołów obecnych w Austrii. Przyjęcie w wiedeńskim pałacu arcybiskupów poprzedziły nieszpory ekumeniczne w kościele ormiańsko-apostolskim. Przewodniczył im bp Tiran Petrosyan, aktualny przewodniczący Ekumenicznej Rady Kościołów w Austrii (ÖRKÖ) . W kazaniu rumuńsko-prawosławny teolog, prof. Ioan Moga, zaapelował o przezwyciężenie „ospałości” w ekumenizmie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |