Kard. Christoph Schönborn, fot. Weiser Martin/EPA/PAP

Kard. Christoph Schönborn: wielka jedność podczas obrad Synodu

Kardynał Christoph Schönborn dokonał pozytywnego bilansu zgromadzenia synodalnego w Watykanie. „Dzięki dokumentowi podsumowującemu czterotygodniowe obrady, który został przyjęty w sobotę wieczorem zdecydowaną większością głosów, dostępna jest mapa drogowa dla Kościoła na czas do następnego Synodu jesienią 2024 r. „i daleko później”, powiedział arcybiskup Wiednia w rozmowie z przedstawicielami austriackich mediów w Rzymie w sobotę wieczorem.

Kardynał podkreślił, że z Synodu nie zabierze do domu żadnego dokumentu, ale przede wszystkim doświadczenie wspólnoty, której „od dawna nie doświadczył w Kościele”. I to doświadczenie Kościoła synodalnego chciał przekazać dalej.

Kard. Schönborn ponownie pochwalił metodę dyskusji Synodu, która miała „niesamowity efekt” z silnym naciskiem na słuchanie i reagowanie na to, co zostało usłyszane. „Fakt, że wszystkie te tematy zostały przedstawione otwarcie i swobodnie, bez strachu przed sobą nawzajem. Nie doświadczyłem tego wcześniej w takiej formie” – powiedział.

>>> Dokument na zakończenie synodu: Kościół musi być bliższy ludziom i mniej biurokratyczny

Kardynał podkreślił, że forma obrad Synodu daje również nadzieję na obecne czasy, które są naznaczone wojnami i konfliktami, a które wykraczają daleko poza Kościół:. „Jeśli ludzie naprawdę zaangażują się w słuchanie siebie nawzajem, w rozmowę ze sobą, to pokój może się wydarzyć” – powiedział. Dla niego to właśnie jest naprawdę ekscytujące w Synodzie, który ma wiele aspektów.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT


„Synod objął szeroki zakres tematów; zamiast jednak przedstawiać gotowe propozycje, wskazał na przykład, gdzie należy wykonać dalszą pracę w zakresie prawa kanonicznego lub gdzie należy wykonać dalszą zróżnicowaną pracę w zakresie moralności seksualnej. Podstawowy ton jest taki, że można odnieść wrażenie, że są tu razem ludzie, którzy mają różne punkty widzenia, a jednak potrafią ze sobą szczerze rozmawiać” – powiedział kardynał.

>>> Papież: jesteśmy wezwani do marzenia o Kościele przyjmującym i miłującym, będącym sługą


Ponadto zwrócił uwagę, że istnieje wiele kwestii, o których należy rozmawiać w Kościele, w tym na przykład lepsza współpraca na poziomie kontynentalnym, gdzie Kościół w Europie jest daleko w tyle za Azjatami, mieszkańcami Ameryki Południowej i Afryki. Również w innych obszarach, takich jak kwestie edukacyjne, kard. Schönborn powiedział, że ma nadzieję, że coś się ruszyło.

Kardynał po raz kolejny podkreślił znaczenie obecności kobiet w zgromadzeniu Synodu. To w znacznym stopniu ukształtowało obrady i „robi bardzo znaczącą różnicę”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze