Kard. Claudio Gugerotti: pomoc najbiedniejszym z biednych
Logika „chrześcijańskiego wsparcia” musi być logiką „wąskich drzwi”, które prowadzą do życia: przypomniał o tym kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich i przewodniczący Dzieła Pomocy Kościołom Wschodnim ROACO przewodnicząc we wtorek 25 czerwca, Mszy św.
Zainaugurowała ona 97. zgromadzenie plenarne Dzieła koordynującego katolickie organizacje charytatywne na chrześcijańskim Wschodzie. Spotkanie odbywa się w Rzymie, w Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego, do czwartku 27 czerwca.
>>> Kard. Claudio Gugerotti: nominacja kardynalska jest znakiem pamięci o Kościołach wschodnich
Modlitwa o pokój
Podczas Mszy św. wspominano żyjących i zmarłych dobroczyńców oraz modlono się o pokój, powierzając Bogu i wstawiennictwu Matki Bożej wszystkie kraje cierpiące z powodu wojny.
Styl miłosierdzia
Odnosząc się do Ewangelii dnia (Mt 7, 6, 12-14), kard. Gugerotti podkreślił, że dla chrześcijanina styl miłosierdzia musi być „stylem pokornym, stylem pełnym wiary, stylem, który chce dać drugiemu to, co chcielibyśmy otrzymać od drugiego”. „Konkretnie”, dodał kardynał, oznacza to nie tylko, że trzeba „iść do najbiedniejszych z biednych”, ale także, że trzeba ich „odkrywać, znajdować”, nie ograniczając się do przyjaciół i znajomych.
Następnie przewodniczący ROACO wyraził uznanie dla „życia pełnego poświęcenia i samozaparcia”, jakie prowadzą pracownicy charytatywni, udając się nawet do „bardzo niebezpiecznych krajów, wśród ludzi żyjących w strasznych warunkach”. „Pan nie zapomni tego, co dla Niego robicie”, zapewnił kardynał i wezwał do czynienia dobra bliźniemu, ponieważ „jesteśmy braćmi i siostrami, a nie bogatymi i biednymi”.
>>> „Spotkanie z Kościołem Prześladowanym” – wizyta ks. prof. Cisły w Nigerii
Nie patrz na role instytucjonalne, ale oddaj się na służbę innym
„Jesteśmy diakonami, jesteśmy sługami, jesteśmy naśladowcami Chrystusa ukrzyżowanego” – mówił kard. Gugerotti – „i to musi być standardem naszej misji. Stąd napomnienie, aby nie rozwodzić się tak bardzo nad rolami instytucjonalnymi, ale patrzeć na Ducha Świętego, ponieważ „sposób, w jaki zdecydowaliśmy się służyć w Kościele i w świecie, jest powołaniem”.
Następnie, ostrzegając przed rządami i instytucjami publicznymi, które przekazują darowizny dla własnych korzyści, kardynał wezwał do naśladowania wzoru Maryi, która pomimo ciąży poszła odwiedzić swoją kuzynkę Elżbietę, która również spodziewała się dziecka. Podróż, która z pewnością „nie była łatwa”, ale odbyła się z „wielką hojnością”, taką samą hojnością, jaką członkowie ROACO są wezwani do okazywania światu. „Ponieważ szczęście”, podsumował kardynał, zawiera się w wezwaniu do Ducha Świętego, aby „zainspirował nas do działań, które są nie tylko zgodne z Ewangelią Pana, ale także są jej wyrazem”.
Jutro audiencja u papieża
Po sesjach roboczych poświęconych w szczególności Ziemi Świętej, Ukrainie, Etiopii i regionowi Karabachu, uczestnicy zebrania ROACO kontynuują zebranie poświęcony opiece duszpasterskiej nad katolikami wschodnimi mieszkającymi poza granicami swoich krajów. Audiencja z papieżem Franciszkiem zaplanowana jest na jutrzejszy poranek.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |