Kard. Czerny, fot. wikimediacommons/ Juan della Torre/CC BY-SA 4.0

Kard. Czerny podsumowuje Ekonomię Franciszka: to nowy początek

Zakończyło się spotkanie Ekonomia Franciszka w Asyżu i młodzi powrócili do swoich domów. „Teraz następuje moment, w którym mogą się podzielić swoim doświadczeniem z Kościołem lokalnym i pomóc mu w towarzyszeniu ludowi Bożemu na ich terenie” – mówi kard. Michael Czerny, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Konferencja w Asyżu zgromadziła około 1000 osób z całego świata. Młodzi przez trzy dni uczestniczyli w wykładach, debatowali i wspólnie wypracowywali kierunki dalszej współpracy. Wszystko po to, by budować ewangeliczną gospodarkę, która uszanuje ludzi i naturę. „Jest to jedyna realna perspektywa” – mówi kard. Czerny.

fot. EPA/CROCCHIONI

>>> Młodzi w Asyżu formułują nową wizję ekonomii

„Mam bardzo silnie przekonanie, że to spotkanie to nie koniec, lecz wręcz przeciwnie nowy początek. Bardzo ważne jest, że młodzi nie przybyli tu tylko z swoimi troskami i pytaniami, ale także z doświadczeniem trzyletniej współpracy między sobą. Obserwujemy niezwykłą ciągłość w tym procesie. Młodzi chcą zmiany funkcjonowania gospodarki, ponieważ to dla nas jedyna realna perspektywa. Jest niezwykle smutne, gdy ktoś w ich wieku, z całym wykształceniem, które posiada, jest oddanym czemuś innemu. Jeżeli uważamy to za normalne, to tylko odsłania to, jak bardzo jesteśmy chorzy. My myślimy, że praca dla samego siebie jest normalna, podczas gdy praca dla dobra wspólnego jest utopią. Tymczasem powinno być całkowicie odwrotnie. Powinniśmy wszyscy pracować na rzecz dobra wspólnego. Pewni nieszczęśliwi ludzie wydają się jednak wciąż tego nie rozumieć. Potrzebujemy radykalnej zmiany; sam papież do niej wzywa” – podkreśla prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze