Kard. Duka: Bez rodziny nie ma ani rodu, ani narodu, nie ma życia
Bez rodziny nie ma ani rodu, ani narodu, nie ma życia, dlatego nasz kontynent to jest Wiara i Życie – podkreślił w sobotę w Poznaniu legat papieski, prymas Czech kard. Dominik Duka podczas Mszy św. z okazji 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce.
Pierwsze biskupstwo polskie powstało w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka I. Historię polskiej hierarchii kościelnej zapoczątkował ustanowiony przez papieża Jana XIII biskup Jordan. Od piątku w Poznaniu pod hasłem „Poznań. Chrystus i my” trwają główne uroczystości jubileuszowe. W sobotę na placu katedralnym na poznańskim Ostrowie Tumskim jubileuszowej Mszy św. przewodniczy legat papieski, prymas Czech kard. Dominik Duka.
W homilii kard. Duka pytał zgromadzonych, czy współczesny chrześcijanin dobrze rozumie „jakie jest posłanie każdego człowieka stworzonego na Boży obraz i na Boże podobieństwo”. Jak zauważył, już pierwsze strony Biblii mówią, że Bóg stworzył człowieka „jako mężczyznę i kobietę”. „Przed Bożym wzrokiem genderowa ideologia nie ma żadnego znaczenia, ale także i dla nas ludzi, dlatego, że miłości uczymy się jeszcze wcześniej niż przychodzimy na świat, pod sercem naszej matki” – podkreślił hierarcha.
„Nie bylibyśmy na tym świecie, gdybyśmy nie mieli ojca. I tu jest dowód na to, dlaczego Kościół musi bronić godności kobiety i mężczyzny, dlaczego musi bronić godności i znaczenia rodziny. Dlatego bez rodziny nie ma ani rodu, ani narodu, nie ma życia, dlatego nasz kontynent to jest Wiara i Życie. Tu jest jasny dowód, że współczesne ideologie, które zaprzeczają jedynemu w swoim rodzaju rozumieniu człowieka jako mężczyzny i kobiety, nie są przyszłością, ale są w zaniku” – mówił kardynał.
Przypomniał także, że sakramenty, poprzez które człowiek staje się chrześcijaninem, to chrzest, bierzmowanie i Eucharystia. Jak mówił, „to właśnie te trzy sakramenty i ich przyjęcie w pełnej świadomości i dyspozycji, oznaczają przyszłość Kościoła nie tylko w Poznaniu, nie tylko w Polsce, nie tylko w krajach Wyszehradu, ale i w całej Europie”.
„To jest wielkie zadanie dla Kościoła w XXI wieku, zwrócić tym sakramentom ich miejsce, nie tylko w życiu jednostki, parafii czy diecezji, ale w ramach całej naszej kultury i cywilizacji. Nazywamy ją chrześcijańską, czy zachodnią, ale wiemy, że współczesny kryzys jest przede wszystkim kryzysem fundamentów naszej kultury i cywilizacji, która jest w istocie uniwersalna, tutaj katolicka” – podkreślił kardynał.
Legat papieski wskazał, że „katolickość, to nie jest jakiś mieszany kompromis, czy ustępstwo stawiające na równym poziomie – że wszystko jest takie samo, i wszystko właściwie jest jedno”. „Ale jest na odwrót, katolickość polega na poszukiwaniu podstawowych fundamentów naszej wiary, która właśnie dzięki Stworzycielowi dotyka każdego człowieka, całej ludzkości” – dodał.
„Nasze czasy domagają się pionowego wymiaru wnętrza, które wyrasta z ludzkiego serca, które prowadzi dialog między wiarą i rozumem – Fides et ratio. To jest wielkie przesłanie w XXI, które nam pozostawił papież Wojtyła, święty Jan Paweł II” – podkreślił Duka.
W sobotniej uroczystej Mszy św. jubileuszowej bierze udział m.in. szef KPRM Michał Dworczyk, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |