FOT. PAP/Łukasz Gągulski

Kard. Dziwisz: Kościół potrzebuje nowych, ale świętych powołań

– Kościół potrzebuje świętych powołań kapłańskich i zakonnych. Potrzebuje ich tym bardziej, im głośniej mówi się o słabościach tych ludzi Kościoła, którzy sprzeniewierzyli się swemu powołaniu – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie 50-lecia Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji Krakowskiej.

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym w Olszówce koło Rabki. To w tej miejscowości 50 lat temu zostały zorganizowane pierwsze rekolekcje oazowe. – Wyrażamy Bogu wdzięczność za ogrom dobra, jakie dzięki tej dalekosiężnej inicjatywie duszpasterskiej stało się udziałem Kościoła oraz trudnej do zliczenia rzeszy młodych ludzi – podkreślił kard. Dziwisz.

>>> Bp Bryl do młodych: Panu Jezusowi zależy na was

Powołania muszą być święte

Emerytowany metropolita krakowski wskazał na wielkie znaczenie św. Jana Pawła II i Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. – Obydwaj postawili Boga w centrum swojej egzystencji. Dla Boga żyli, Bogu służyli i dla Boga umierali. Obydwaj zrozumieli, że pójść za Chrystusem, to znaczy być posłanym i podjąć zadania w Chrystusowym Kościele.

>>> Jak dotrzeć do młodych obojętnych wobec wiary?

Hierarcha mówił też o potrzebie nowych powołań kapłańskich. Były to symboliczne słowa w kontekście tego, że do krakowskiego seminarium zgłosiło się zaledwie 3 kandydatów. Zwrócił uwagę, że te powołania też muszą być święte.

Kościół potrzebuje również świętych powołań kapłańskich i zakonnych. Potrzebuje ich tym bardziej, im głośniej mówi się o słabościach tych ludzi Kościoła, którzy sprzeniewierzyli się swemu powołaniu. Kościół potrzebuje młodych, gorących serc, gotowych służyć braciom i siostrom w wierze oraz nieść światło Ewangelii tym, którzy jeszcze nie spotkali Chrystusa na swojej drodze życia

– zaznaczył.
Fot. cathopic

Kościół młodych

Kardynał wskazał na historyczną rolę, jaką odegrał i nadal spełnia Ruch Światło-Życie. – Powołane do życia przez czcigodnego Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego dzieło wykroczyło poza granice Polski i zaowocowało wielkim dobrem w całym Kościele. Nie ulega wątpliwości, że Ojciec Święty uwrażliwił Kościół na sprawę młodych i na całym świecie wskazał młodym ich miejsce oraz zadanie we wspólnocie Kościoła. Czerpał w tym zakresie z głębokich intuicji i doświadczeń księdza Franciszka – podkreślił kard. Dziwisz.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze