Fot. pixabay

Kard. Filoni: ewangelizacja jest sercem działalności Kościoła

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zdaniem prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów wśród najbardziej znaczących wydarzeń obecnego roku w Kościele znajdą się październikowy specjalny Synod Biskupów dla Amazonii oraz zaplanowany na ten sam okres nadzwyczajny miesiąc misyjny.

Kard. Fernando Filoni w wywiadzie dla „L’Osservatore Romano” zwrócił uwagę, że papieżowi bardzo zależy na tym, aby Kościół odkrywał misje oraz sposoby ich prowadzenia.

Temat wybrany przez Franciszka na nadzwyczajny miesiąc misyjny brzmi: „Ochrzczeni i posłani”. Watykański hierarcha zaznaczył, że każda osoba włączona w Kościół jest wezwana do bycia posłanym. Dlatego misyjność nie zawęża się do żadnej kategorii osób. To nie tylko kapłani, biskupi, zakonnicy i siostry, ale cały Kościół Chrystusowy uczestniczy w misji do świata.

Wśród innych, szczególnych inicjatyw planowanych w tym roku, kard. Filoni wskazał lutowe spotkanie programowe w Kalkucie z teologami Kościołów Indii, następnie w lipcu spotkanie dla Afryki anglojęzycznej w Lusace, w Zambii. Przewidziane jest także spotkanie dla Azji wschodniej i południowo-wschodniej oraz dla regionu Pacyfiku w Makau.

Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji zauważył, że niektóre Kościoły i konferencje episkopatów ustaliły, że nie tylko jeden miesiąc będzie poświęcony misjom, ale cały obecny rok. To na pewno pozwoli, aby Kościoły lokalne w krajach tradycyjnie uważanych za misyjne bardziej uświadomiły sobie, że misyjność nie jest czymś, co przybywa z zewnątrz, ale jest wpisana w istotę życia chrześcijańskiego.

Zobacz także
Wasze komentarze