Kard. Jean-Claude Hollerich: wraz z procesem synodalnym nastąpi wiosna ekumenizmu
Wraz z procesem synodalnym nastąpi wiosna ekumenizmu – takie przekonanie wyraził kard. Jean-Claude Hollerich. Relator generalny Synodu Biskupów nt. synodalności mówił o tym podczas zakończonego wczoraj w Bangkoku trzydniowego azjatyckiego kontynentalnego zgromadzenia synodalnego.
Luksemburski hierarcha, który przez wiele lat pracował w Japonii, zauważył, że Azja jest „najmniej indywidualistycznym kontynentem świata”. Wartość wspólnoty jest tam o wiele bardziej obecna niż w Europie. Ale Azja jest również obszarem o „największej liczbie specjalistów” technologicznych, a „nadmierna cyfryzacja” pociąga za sobą ryzyko indywidualizmu. Dlatego właśnie tutaj Kościół może i powinien oddziaływać świadectwem typu synodalnego, które swoją specyficzną naturą ukazuje piękno rzeczywistego wspólnego życia w porównaniu z pewnymi relacjami zapośredniczonymi przez ekran.
Odwołując się do obrazu symfonii, przywoływanego podczas obrad, arcybiskup Luksemburga zwrócił uwagę, że „symfonia oznacza to, że wiele różnych instrumentów o różnych dźwiękach razem tworzy piękny dźwięk”. Aby tak się stało, potrzebna jest jednak pewna dyscyplina. „Nawrócenie synodalne – kontynuował – jest sposobem, w jaki musimy nastroić nasze instrumenty” na Chrystusa, co „oznacza odłożenie trochę na bok naszego ego”, ponieważ „nie ma synodalności bez pokory”.
>>> Ekumeniczne gesty Kościoła katolickiego
Pokora ta umożliwia wspólną pracę, podobnie jak fakt, że drogą synodalną podążają osoby ochrzczone, należące do różnych wyznań chrześcijańskich. W tym ostatnim wymiarze kardynał dostrzega dodatkową zaletę synodalności. „Czuję, że nadejdzie nowa wiosna ekumenizmu oparta na chrzcie. Bo wcześniej wiele mówiliśmy o komunii. A potem utknęliśmy. W chrzcie – a w Wyznaniu Wiary mówi się o chrzcie, nie o komunii – odkrywamy na nowo bardzo ważny element tożsamości dla bycia chrześcijanami” – stwierdził relator generalny Synodu.
Przypomniał, że jego obrady w Rzymie rozpoczną się ekumeniczną modlitwą z Taizé. Zachęcił, by w każdej diecezji zorganizowano modlitwę ekumeniczną na rozpoczęcie zgromadzenia Synodu [jego pierwsza sesja odbędzie się w październiku br., a kolejna w 2024 roku – KAI].
Zauważył, że „Kościół synodalny jest Kościołem, który jest misjonarzem Chrystusa, głoszącym Ewangelię i służącym ludziom”. Bez tej służby światu „nikt nie uwierzy w nasze głoszenie Ewangelii”, przestrzegł kard. Hollerich.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |