Fot. PAP/Rafał Guz

Kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył nabożeństwu za uchodźców „Umrzeć z nadziei”

W Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy, 24. września, w stolicy odbędzie się ekumeniczne nabożeństwo „Umrzeć z nadziei” organizowane przez Wspólnotę Sant’Egidio. Będzie mu przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

W niedzielę 24 września w Kościele katolickim przypada 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w tym roku pod hasłem: „Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać”. W orędziu wydanym z tej okazji papież Franciszek podkreślił, że „potrzebny jest wspólny wysiłek poszczególnych państw i wspólnoty międzynarodowej, aby zapewnić każdemu prawo do nieemigrowania, czyli możliwość życia w pokoju i godności na własnej ziemi”.

W ramach obchodów, Wspólnota Sant’Egidio 24 września o godz. 16.00 organizuje w stolicy nabożeństwo w parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51. „Wezmą w nim udział także uchodźcy i migranci mieszkający w Warszawie, a zaproszeni są na nią wszyscy, którzy w ten sposób chcą wyrazić swoją solidarność z nimi” – przekazała wspólnota.

>>> Kard. Nycz: jesteśmy zaproszeni do budowania jedności w różnorodności języków, kultur i religii

kard. Kazimierz Nycz, fot. PAP/Leszek Szymański

Wspólnota Sant’Egidio jest ruchem świeckich, założonym w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Ricardiego. Skupia ok. 65 tys. osób w 73 krajach. W Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością także w innych miastach. Jej głównym charyzmatem jest łączenie modlitwy i pomocy ubogim oraz działanie na rzecz pokoju i dialogu międzyreligijnego „w duchu Asyżu”.

Wspólnota – zgodnie z informacją – skupia się na tworzeniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami – inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze