Fot. Youtube

Kard. Kazimierz Nycz: w „Veritatis splendor” Jan Paweł II wskazał, że człowiek nie jest kreatorem prawdy

W encyklice „Veritatis splendor” Jan Paweł II przypomniał, że kryterium dobra i zła jest poza nami. Człowiek nie jest kreatorem prawdy, a tylko ją odczytuje. Dochodzi do prawdy w blasku, którym jest Jezus Chrystus – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji prasowej przed zbliżającym się XXII Dniem Papieskim organizowanym przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jego obchodom towarzyszu tytuł zaczerpnięty z papieskiej encykliki.

Metropolita warszawski i przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia podczas konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich wprowadził w tematykę XXII Dnia Papieskiego, który odbywać się będzie pod hasłem „Blask prawdy”.

Hierarcha zauważył, że właśnie w październiku ma miejsce szczyt działalności Fundacji DNT. Przypomniał jej cele: promowanie nauki św. Jana Pawła II w celu jej lepszego poznania i stosowania, a także promowanie dzieł, które konkretnie przypominają pontyfikat papieża z Polski, wskazują na jego owoce i pomagają im się rozwijać.

>>> Światowe Spotkania Rodzin – wymyślił je św. Jan Paweł II

Wyjaśniając tegoroczne hasło, wskazał, że jego źródłem jest encyklika „Veritatis splendor” z 1993 r. „Była to jedna z najważniejszych encyklik Jana Pawła II w sensie przesłania ideowego. Papież w niej chciał się zmierzyć z problemem ważnym już wtedy dla Kościoła i współczesnej cywilizacji. Chciał odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie każdy z nas może sobie decydować, co jest prawdą, a co fałszem, co dobrem, a co złem. To byłoby źródłem wielkiego relatywizmu” – mówił kard. Nycz.

– Papież przypomniał, że kryterium dobra i zła, tego, jaka jest prawda o dobru, jest poza nami. Człowiek nie jest kreatorem prawdy, a tylko ją odczytuje. Dochodzi do prawdy w blasku, którym jest Jezus Chrystus – podkreślił kardynał, zauważając, że dziś wyraźnie widać, jak aktualna jest ta encyklika, zwłaszcza w okolicznościach „niesprawiedliwej, okrutnej wojny na Ukrainie, po pandemii, w czasie inflacji czy drożyzny”.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz PAP/Mateusz Marek

Kard. Nycz wyraził przekonanie, że wybrane hasło będzie dobrze przewodziło wydarzeniom związanym z Dniem Papieskim – gali wręczenia nagród TOTUS TUUS, modlitwom, licznym konferencjom.

– Chcemy pokazać, że pontyfikat Jana Pawła II ma swój ogromny potencjał treściowy, tylko trzeba to zgłębić, również przez wszystkie encykliki. Musimy przejść w mówieniu o Janie Pawle II z poziomu kremówek do zgłębiania jego nauk – mówił metropolita warszawski, wskazując, że między Soborem Watykańskim II a papieżem Franciszkiem były wielkie pontyfikaty, a jednym z celów Fundacji i Dnia Papieskiego jest ukazywanie tego wszystkiego.

Kard. Nycz wezwał też do hojnego wsparcia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, podkreślając, że stypendia dla młodych ludzi zwłaszcza w dzisiejszych czasach są bardzo potrzebne.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze