Kard. Koch: 1700 rocznica Soboru Nicejskiego okazją do odnowienia wiary w Chrystusa
W związku ze zbliżającą się 1700. rocznicą Soboru Nicejskiego – pierwszego soboru powszechnego w dziejach Kościoła prefekt Dykasterii do spraw Popierania Jedności Chrześcijan, kardynał Kurt Koch podkreślił, że wydarzenie to ma „nie tylko znaczenie historyczne”, lecz powinno stanowić bodziec do odnowienia wiary w Chrystusa – prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka.
Wyznanie chrystologiczne Soboru Nicejskiego zachowuje „swoje trwałe znaczenie dzisiaj, zarówno w sytuacji ekumenicznej, jak i w naszym Kościele, w którym duch Ariusza ponownie stał się bardzo obecny i można zaobserwować silne przebudzenie tendencji ariańskich” – zauważył kard. Koch w artykule dla katolickiego tygodnika „Die Tagespost”. Przypomniał, że pierwszy Sobór Nicejski w 325 roku zwrócił się przeciwko arianizmowi, który postrzega Jezusa jako stworzenie, a nie jako Boga, równego w istocie Ojcu.
„W latach dziewięćdziesiątych kardynał Joseph Ratzinger dostrzegł prawdziwe wyzwanie stojące przed dzisiejszym chrześcijaństwem w «nowym arianizmie» lub, łagodniej, przynajmniej w „dość wyraźnym nowym nestorianizmie””, wyjaśnił prefekt Dykasterii do spraw Popierania Jedności Chrześcijan. Termin nestorianizm odnosi się do poglądu, że w Jezusie Chrystusie zjednoczone są dwie osoby, jedna boska i jedna ludzka. Natomiast Kościół naucza, że osoba boska przyjęła również naturę ludzką, a Syn Boży jest współistotny Ojcu.
Kard. Koch zauważy, iż tendencje ariańskie można dostrzec przede wszystkim w fakcie, że wielu ludzi, a nawet chrześcijan zwraca uwagę przede wszystkim na ludzkie wymiary Jezusa z Nazaretu, ale wyznanie wiary, że ten Jezus jest jednorodzonym Synem Bożym, który jest obecny wśród nas jako zmartwychwstały, i pod tym względem wiara Kościoła w Chrystusa sprawia im wielką trudność.
„Także w dzisiejszym Kościele często nie można już rozpoznać w człowieku Jezusie oblicza samego Syna Bożego, a nie tylko człowieka, choć wybitnego i szczególnie dobrego” – wyjaśnił szwajcarski kardynał kurialny. „W tej sytuacji, w której nawet w dzisiejszym chrześcijaństwie obserwujemy arianizację wiary w Chrystusa, a tym samym niepokojącą utratę znaczenia chrześcijańskiej wiary w Jezusa jako Chrystusa, w którym sam Bóg stał się człowiekiem, pilnym imperatywem naszych czasów jest odnowienie wyznania wiary w Chrystusa – Syna Bożego”.
„Należy zatem mieć nadzieję, że 1700. rocznica Soboru Nicejskiego będzie postrzegana jako znacząca okazja do upamiętnienia tego soboru w ekumenicznej wspólnocie i potwierdzenia jego chrystologicznego wyznania” – podkreślił kard. Koch.
Papież Franciszek wyraził już chęć odwiedzenia Turcji w 2025 r. z okazji 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Obecnie miasto nazywa się İznik i znajduje się w północno-zachodniej Turcji, około 150 kilometrów od Stambułu. Nie wiadomo, czy plany podróży do Turcji są już na zaawansowanym etapie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |