fot. EPA/YURI KOCHETKOV

Kard. Koch: Europa pilnie potrzebuje ducha chrześcijańskiego

Społeczeństwu, które utraciło świadomość Boga, grozi wielkie niebezpieczeństwo, że utraci też godność człowieka. Podkreślił to kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan podczas konferencji prasowej 8 października w austriackim Linzu.

Europa będzie miała przyszłość tylko wtedy, gdy powróci do swoich chrześcijańskich wartości i chrześcijańskiego ducha, stwierdził gość austriackiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente.

Kard. Kurt Koch, fot. YouTube


Kard. Koch podkreślił, że XX wiek pokazał, iż humanitaryzm, który stara się wykluczyć odniesienie do Boga, nie pozwala na więcej wolności, ale może szybko doprowadzić do bałwochwalstwa i arbitralności. Stwierdził, że godność ludzka w sensie chrześcijańskim nie może być nikomu odebrana, ponieważ nikt jej nie dawał. Niewzruszalna godność każdego człowieka ma swoje korzenie wyłącznie w Bogu, powiedział hierarcha. W tym kontekście odniósł się również do niepokojącego zjawiska w Europie, w tym także w Austrii, pojęcia „śmierć w asyście” – eutanazja, zagrażającego coraz bardziej ludzkiej godności. Odnosząc się do historii Europy, kardynał przyznał, że wojny wyznaniowe XVI i XVII wieku były prawdziwym źródłem sekularyzacji i negatywnym przykładem, jaki w tamtym czasie dawały Kościoły. Dlatego watykański „minister ds. ekumenizmu” uważa za konieczne wzmożenie wysiłków ekumenicznych, aby Kościoły mogły ponownie mieć znaczenie w całym społeczeństwie europejskim. Zaznaczył, że dotyczy to zarówno Kościołów tradycji reformowanej, jak i prawosławia.

>>> Kard. Koch: ta encyklika Jana Pawła II do dziś jest drogowskazem dla ekumenizmu

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przebywa z wizytą w Austrii w dniach 7 i 8 października na zaproszenie fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W Wiedniu spotkał się z władzami fundacji oraz z kard. Christophem Schönbornem. Odwiedza też oddziały fundacji w Linzu i Salzburgu, gdzie wygłosi wykład na temat „Ekumeniczna wymiana darów między Wschodem i Zachodem. Wyzwania – trudności – perspektywy”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze