Zdjęcie: kard. Krajewski, fot. PAP/EPA

Kard. Krajewski pielgrzymuje na Jasną Górę

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski wyruszył we wtorek z innymi pątnikami w 93. Pieszej Pielgrzymce Łódzkiej na Jasną Górę.

fot. Dziennik Łódzki

Na szlak pątniczy łódzka pielgrzymka wyruszyła we wtorek wczesnym rankiem. Przez cztery dni 2 tysiące pielgrzymów pokona dystans blisko 130 km, aby wziąć udział w imieninach Matki Boskiej Jasnogórskiej, jak popularnie nazywa się uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, która przypada 26 sierpnia.

Po mszy świętej odprawionej w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi około 2000 pielgrzymów ruszyło w drogę. W grupie I pielgrzymkę rozpoczął arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Na pielgrzymkę, w grupie V, będącą grupą milczenia, wyruszył też ks. Wojciech Lemański. Tradycyjnie 93 Piesza Pielgrzymka Łódzka na Jasną Górę ruszyła sprzed kościoła Matki Boskiej przy ul. Łąkowej. Z z łódzkimi pielgrzymami drogę do Częstochowy pokonuje kardynał Konrad Krajewski, który pielgrzymuje tradycyjnie z grupą szóstą. Po raz pierwszy pielgrzymuje na Jasną Górę jako kardynał.

Zdjęcie: łódzka pielgrzymka na początku drogi, fot. Dziennik Łódzki

– To wielki zaszczyt dla naszej pielgrzymki – mówi 22 letni Jakub, student Politechniki Łódzkiej w rozmowie z „Dziennikiem Łódzkim” – Choć dwa lata szedłem w tej samej grupie co ks. Krajewski, ale jeszcze nie był kardynałem.

Metropolita łódzki – abp Ryś – już 27. raz pielgrzymuje pieszo na Jasną Górą, ale po raz pierwszy z wiernymi z archidiecezji łódzkiej. – Biskup ma proste intencje, modli się za swój Kościół – powiedział nam abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. – W czasie tej drogi najbardziej boję się swojego peselu. Ale już poważnie to z tego co słyszałem i sam doświadczyłem pielgrzymując w poniedziałek z Ozorkowem, to większość tras przebiega ruchliwymi drogami. Nie jest to najwygodniejsze, ale być może musimy tak iść. Jednak to niesie ze sobą zwiększone niebezpieczeństwo, wymaga mobilizacji służb porządkowych. Jest też trudność w skupieniu, medytacji. To jest podstawą pielgrzymki, która ma być medytacją w drodze.

Kardynał Konrad Krajewski opowiada o tym, czym jest dla niego pielgrzymowanie na Jasną Górę i dlaczego stara się co roku wyruszyć na szlak:

Zobacz także
Wasze komentarze