Kard. Kurt Koch rozpoczyna dzisiaj wizytę na Słowacji
Swoją trzydniową wizytę na Słowacji rozpoczyna dzisiaj kardynał Kurt Koch, prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Watykański „minister do spraw ekumenizmu” przybył na zaproszenie Anny Záborskiej, pełnomocnika rządu Słowacji ds. wolności religii i przekonań. Odwiedzi Koszyce, Michalovceh, Preszów i Bratysławę.
Dzisiaj zaplanowano spotkanie z przedstawicielami eparchii prawosławnej w Michalovcach, zwiedzanie katedry prawosławnej w Michalovcach oraz wizytę w Klokočovie, sanktuarium grekokatolików we wschodniej Słowacji. następnie wraz z osobami towarzyszącymi kard. Koch przybędzie do Koszyc. Zwiedzi tam Muzeum Ofiar Komunizmu, a także spotka się z burmistrzem Koszyc i przedstawicielami koszyckiej wspólnoty ekumenicznej w zabytkowym budynku Urzędu Miasta. Wieczorem Na wieczorny program pobytu szwajcarskiego purpurata kurialnego składa się wizyta w katedrze św. Elżbiety, spotkanie z abp. Bernardem Boberem, arcybiskupem metropolitą archidiecezji koszyckiej i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Słowacji (KBS). W katedrze greckokatolickiej w Koszycach odbędzie się na jego cześć koncert ekumeniczny.
>>> Słowacja: tysiące pielgrzymów dotarło do sanktuarium maryjnego w Szasztinie
Kolejnym miastem, które odwiedzi kardynał jest Preszów. W środę 29 marca rano w Kurii Archieparchialnej spotka się z bp. Peterem Rusnákiem, administratorem apostolskim w Preszowie. Na tamtejszym uniwersytecie, na którym istnieją dwa wydziały teologii: prawosławnej i greckokatolickiej, wygłosi wykład na temat możliwości jedności sakramentalnej między katolikami a prawosławnymi. Po południu zostanie przyjęty przez prawosławnego , metropolitę ziem czeskich i Słowacji, arcybiskupa Rościsława,. Wreszcie w Koszycach spotka się z premierem Eduardem Hegerem.
>>> Słowacja przygotowuje „Rok Kultury Chrześcijańskiej”
Trzydniowy program jego wizyty na Słowacji zakończy się w czwartek 30 marca w Bratysławie – upamiętnieniem idei, determinacji i uczestników tzw. „manifestacji świeczkowej”- pokojowej manifestacji w obronie wolności religijnej 25 marca 1988 roku i złożenie wieńca pod pomnikiem na placu Hviezdoslava. Następnie odbędzie się spotkanie z Ekumeniczną Radą Kościołów. Po południu kardynał Koch będzie gościem sympozjum „Dialog międzyreligijny, zwieńczenie 7 lat dialogu międzyreligijnego między wspólnotami żydowskimi a katolickimi”, zorganizowanego przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Ochrony Wolności Religii i Przekonań, Wydział Teologiczny Uniwersytetu w Trnawie i Żydowski Instytut Kulturalny.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |