Kard. M. Czerny: potrzebne są środki alternatywne dla zatrzymań i osadzania w obozach
25 września wygłosił on przemówienie do uczestników dorocznego zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), która rozpoczęła dzisiaj obrady w trybie online. W spotkaniu, zatytułowanym „Kościół w Europie po pandemii. Perspektywy dla stworzenia i wspólnot”, biorą udział za pośrednictwem internetu i wideo, przewodniczący episkopatów krajowych z całego kontynentu. Po otwierającym posiedzenie orędziu Franciszka, przesłaniu prefekta Kongregacji Biskupów kard. Marca Ouelleta i wprowadzeniu do właściwych obrad przewodniczącego CCEE kard. Angelo Bagnasco referat programowy wygłosił kard. Michael Czerny. W przemówieniu, zatytułowanym „Odpowiedzieć na ostatnie wyzwania duszpasterstwa migracyjnego w Europie”, przypomniał na wstępie najważniejsze punkty orędzia papieża na 106 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który będzie obchodzony jutro – 27 września.
Dzień Migranta i Uchodźcy
Przypomniał, że nauczanie Ojca Świętego nt. migracji opiera się na czterech pojęciach: przyjąć, chronić, wspierać i integrować. I wokół nich skupia się także jego tegoroczne przesłanie na ten Dzień, zatytułowane „Jak Jezus Chrystus zmuszeni do ucieczki. Przyjąć, chronić, wspierać i integrować uchodźców wewnętrznych”. Rozwijając te czasowniki, autor orędzia podkreśla, że należy poznać, aby zrozumieć, stać się bliskim, aby służyć, wysłuchać, aby pojednać się, dzielić, aby wzrastać, włączyć się, aby wspierać i współpracować na rzecz budowania – skomentował założenia papieskiego dokumentu kardynał. Przypomniał też, że na świecie jest obecnie ok. 50,8 mln uchodźców wewnętrznych, w tym 45,7 mln z powodu konfliktów i przemocy oraz 5,1 mln wskutek klęsk żywiołowych. Jednocześnie przestrzegł przed częstą pokusą ulegania magii statystyk, a przecież chodzi nie o liczby, lecz o osoby. „Jeśli spotkamy je, poznamy je, a znając ich historie, będziemy potrafili ich zrozumieć” – stwierdził podsekretarz Dykasterii. Nawiązując do trwającej obecnie pandemii koronawirusa przypomniał słowa papieża, iż istnieje pilna potrzeba współpracy i solidarności i że „nie jest to czas egoizmów, gdyż stojące przed nami wyzwanie jednoczy wszystkich i nie rozróżnia osób”.
Mówca przypomniał i przedstawił w zarysie działalność kierowanej przez siebie Sekcji Migrantów i Uchodźców. Powstała ona w styczniu 2017 i „pod bezpośrednim przewodnictwem Ojca Świętego realizuje konkretnie i w sposób widoczny podstawowy wymiar misji Kościoła, jaką jest towarzyszenie ludowi Bożemu, w radościach i nadziejach, smutkach i niepokojach dzisiejszych ludzi, szczególnie ubogich i cierpiących”. Głównym zadaniem Sekcji jest wspieranie Kościoła na szczeblu lokalnym, regionalnym i międzynarodowym w towarzyszeniu ludziom na każdym etapie ich wymuszonej drogi migracyjnej – podkreślił kard. Czerny. Zaznaczył, że aby jak najlepiej pełnić to posłannictwo, powierzone im przez papieża, urząd opracował kilka dokumentów duszpasterskich poświęcone tematyce, należącej do jego kompetencji, z myślą o inspirowaniu pracy Sekcji i jej partnerów. Ich założenia powstawały zawsze w wyniku konsultacji z organizacjami katolickimi i zgromadzeniami zakonnymi, po czym przedkładano je krajowym episkopatom w celu dalszych uściśleń i komentarzy, następnie przedstawiano je do rewizji Sekretariatowi Stanu Stolicy Apostolskiej i w końcu zatwierdzał je Ojciec Święty.
4 dokumenty
Pierwszy taki dokument pt. „Odpowiedzieć uchodźcom i migrantom: 20 punktów działań duszpasterskich” powstał w 2018 na podstawie 4 wspomnianych czasowników papieskich i zawierał wskazówki pragmatyczne w celu programowania i oceny duszpasterstwa migrantów. Jako dodatek do tego materiału ukazał się dokument „20 punktów dla Paktów Ogólnych”, przyjęty przez Stolicę Apostolską jako oficjalny wkład do konsultacji i rozmów nt. dwóch takich Paktów – o uchodźcach oraz o bezpiecznej migracji uporządkowanej i regularnej. W 2019 ogłoszono Wytyczne duszpasterskie nt. handlu ludźmi jako pomoc w zrozumieniu tego zjawiska oraz jako uzasadnienie i wsparcie niezbędnej i ciągłej walki z tą plagą. W tym roku Sekcja wydała Wytyczne duszpasterskie w sprawie uchodźców wewnętrznych, zawierające wskazówki dla Kościołów lokalnych, dotkniętych tymi problemami. W nadziei, że będzie można zaproponować pewne wytyczne duszpasterskie w przyszłym roku urząd ten przez cały bieżący rok urząd zgłębia narastający problem tych, którzy musieli uciekać z powodu zmian klimatycznych. I wreszcie Sekcja nieustannie zbiera nauczanie Franciszka nt. opieki duszpasterskiej nad migrantami, uchodźcami i ofiarami handlu ludźmi. Jest to seria „Światła na drogach nadziei”, pomyślana jako zwykłe narzędzie online do poszukiwania cytatów nt. różnych aspektów przemieszczania się ludzi.
W obecnym czasie pandemii, jako owoc wspólnej refleksji, Sekcja przygotowała cztery dokumenty, które mają przedstawić jej stanowisko w obliczu szczególnej krytyczności a następnie wypracować propozycję działania i ewentualnych rozwiązań. Dotychczas podjęto następujące zagadnienia: legalizacja migrantów w warunkach braku uregulowania; środki alternatywne wobec zatrzymywania migrantów; dostęp do terytorium dla osób ubiegających się o ochronę międzynarodową i godność pracowników migrujących. Dokumenty te mają pomagać Komisji Watykańskiej Covid-19 a zwłaszcza wspierać nauczanie Ojca Świętego – podkreślił kardynał. Dodał, że w okresie zarazy Sekcja zajęła się dokumentowaniem dobrych praktyk Kościołów lokalnych, które towarzyszą osobom najbardziej bezradnym w ich przemieszczaniu się; owocem tych działań jest biuletyn „Nikt nie jest zapomniany”, którego wydano dotychczas 20 zeszytów.
Dobre praktyki
Wśród tych dobrych praktyk purpurat wymienił działalność archidiecezji madryckiej, która uruchomiła „Stół gościnności”, wydający posiłki i noclegi przymusowym uchodźcom oraz inicjatywę Caritas Chorwacji, która w Sisaku (środkowa część kraju) utworzyła program uwrażliwiania na przymusową migrację w czasie pandemii, przeznaczony dla miejscowych dzieci i studentów. Poza tym dzięki zaangażowaniu rzymskiej Wspólnoty św. Idziego na greckiej wyspie Lesbos 4 sierpnia otwarto pierwszą „restaurację solidarną” dla uchodźców, prowadzoną przez Wspólnotę z udziałem samych przybyszów.
W zgromadzeniu plenarnym, które pierwotnie miało się zebrać w Pradze, ale ze względu na pandemię odbywa się w systemie wideo, bierze udział 35 przewodniczących krajowych episkopatów (bądź pojedynczych delegatów biskupich z państw, w których nie ma konferencji biskupich) z całej Europy. Konferencję Episkopatu Polski reprezentuje jej przewodniczący abp Stanisław Gądecki z Poznania – zarazem jeden z dwóch wiceprzewodniczących CCEE.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |