fot. EPA/ANTHONY ANEX

Bp Jan Piotrowski w Świętym Krzyżu: krzyż dla chrześcijan jest znakiem odkupienia i łaski

XXI Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy zorganizowany z inicjatywy diecezji kieleckiej przy udziale pielgrzymów z radomskiej i sandomierskiej, odbył się 26 września na Świętym Krzyżu. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne miał on indywidualny charakter.

Uroczystej Eucharystii sprawowanej w bazylice świętokrzyskiej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski, który w słowie skierowanym do organizatorów i przybyłych pielgrzymów podkreślił, że mający 21 lat rajd pielgrzymkowy ma w roku panującej pandemii koronawirusa szczególny wymiar duchowy i modlitewny. – Podczas tegorocznego rajdu nieważne są liczby, tylko czas, w którym realizuje się to pielgrzymowanie. W tym roku pod hasłem „Święty Jan Paweł II przewodnikiem po tajemnicy Świętego Krzyża” – podkreślał ordynariusz diecezji kieleckiej.

Fot. Robert Woźniak

Biskup zwrócił uwagę na to, że Święty Krzyż, to miejsce, które stawia wiele pytań i sprowadza wiele osób, bo krzyż dla chrześcijan jest znakiem odkupienia i łaski. Wyraził radość, że mimo niepogody i wielu przeciwności, wciąż są wierni, którzy podejmują ten wysiłek i zmierzają do sanktuarium. W swej homilii ks. Jacek Kopeć, koordynator organizacyjny rajdu zwrócił uwagę na to, że krzyż nie jest żadną ludzką, lecz Boską wartością i mądrością, a na tajemnicę krzyża należy patrzeć z perspektywy wiary. Mówił, że święty Jan Paweł II, po przyjęciu tytułu Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego w Masłowie pytał, jakby sam siebie: „Czym ma być papież, jeśli nie przewodnikiem po tajemnicy Krzyża Świętego? Krzyż jest mocą Bożą i mądrością Bożą”. Kaznodzieja podkreślał również, że krzyż może symbolizować różne cierpienia, min. moralne, psychiczne, duchowe i fizyczne oraz, że każdy krzyż jest jedyny w swoim rodzaju. Wskazywał, że jeśli Krzyż Jezusowy jest na pierwszym miejscu, to wszystko w życiu człowieka jest na właściwym miejscu.

fot. unsplash

Organizatorzy zaproponowali pielgrzymom, aby w ciągu całego września, w dowolnym terminie, jedną z opracowanych tras dotarli nią pieszo na Święty Krzyż. W sobotę natomiast na 10-kilometrową trasę z kościoła św. Mikołaja w Dębnie na Święty Krzyż wyruszyli jedynie przedstawiciele organizatorów, na czele z panią Iwoną Baran, komandor rajdu pielgrzymkowego. Wśród pielgrzymów poszli przewodnicy, członkowie sztabu, ale także zaproszeni goście, oraz przedstawiciele kół i klubów świętokrzyskiego oddziału PTTK. Pani komandor wyraziła żal, że brakuje bardzo grup dzieci i młodzieży, wszystkich pielgrzymów, którzy dotychczas bardzo licznie brali udział w rajdzie .

– Przeszliśmy tę drogę, mając w sercach wszystkich, którzy nie mogli być na trasie. Czujemy smutek ze względu na brak uczestników, ale z drugiej strony cieszymy się, że odbyła się kolejna edycja rajdu. Miejmy nadzieję, że za rok rajd wyruszy w starej formule – mówiła komandor Iwona Baran. Poinformowała również, że pątnicy zachęcani do uczestniczenia w rajdzie w formie indywidualnej wysyłają organizator zdjęcia i relacje ze swoich wędrówek, ale wszystkim brakuje normalnej formuły.

Fot. Robert Woźniak

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy jest to największa w Polsce jednodniowa impreza turystyki pieszej w Polsce. Organizatorami są: Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, Diecezja Kielecka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. Inicjatorem Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego był ś.p. bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz diecezji kieleckiej. W pierwszym, zorganizowanym w 2000 r. wzięło udział ponad tysiąc osób. W następnym roku do rajdu dołączyli pielgrzymi z diecezji sandomierskiej, a w 2002 r. z radomskiej.

>>> Prymas Polski: krzyż nie jest orężem do walki z tym światem

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założone zostało z inicjatywy Bolesława Chrobrego w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze