Kard. Marx: Europa znajduje się w decydującym momencie

Na zakończenie kongresu „Przemyśleć Europę” („(Re)thinking Europe”) w Watykanie kard. Reinhard Marx zaproponował powołanie nowego Konwentu Europejskiego, na którym państwa członkowskie Unii Europejskiej mogłyby dyskutować nad kwestiami przyszłości.

Europa znajduje się w decydującym punkcie swego rozwoju i nasuwa się pytanie, czy nasz kontynent będzie się znowu rozwijał z dala od siebie i powróci do tradycyjnych wzorców, czy też znajdzie siłę do nowego otwarcia, powiedział w nowej auli synodalnej w Watykanie przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), organizatora kongresu zakończonego 28 października. Istnieje potrzeba stworzenia „przestrzeni dialogu dla całego kontynentu”, podkreślił arcybiskup Monachium. Chrześcijanie pragną przyczynić się do takiego „nowego otwarcia”, gdyż do wkładu na rzecz lepszego świata motywuje ich Ewangelia, przekonywał kard. Marx. „Teraz jest czas Europy, teraz jest czas chrześcijan Europy”, chrześcijanie mają wizję Europy i są gotowi się zaangażować. „My nie porzucamy projektu Europy, lecz przyjmujemy go na nowo”, przekonywał przewodniczący COMECE.

Z kolei Antonio Tajani, przewodniczący Parlamentu Europejskiego powiedział, że narody Europy oczekują od polityki odpowiedzi na konkretne problemy, jak na przykład bezrobocie, terroryzm i migracja. Europa musi się na nowo oprzeć na swoich wartościach, stwierdził włoski polityk z konserwatywnej partii Forza Italia. Jako główne tematy Tajani wymienił obronę człowieka oraz rodziny jako podstawowej komórki społecznej. Europa potrzebuje tożsamości, gdyż w przeciwnym wypadku zginie. Ta tożsamość opiera się na istniejącym od dwóch tysięcy lat związku Europy z chrześcijaństwem. Jednocześnie też należy akceptować różnorodność. Europa jest miejscem, w którym broni się godności człowieka oraz wolności, podkreślił Tajani. Wskazał przy tym na przyznaną w tych dniach przez Parlament Europejski Nagrodę im. Sacharowa „za wolność myśli”. Otrzymali ją: opozycja demokratyczna i więźniowie polityczni w Wenezueli.

W kwestii migracji Tajani zaapelował o bardziej intensywną współpracę gospodarczą z Afryką, co wpłynie na poprawę warunków życia w tamtym regionie. Jednak nie można nikogo pozostawić także w Europie, stwierdził przewodniczący Parlamentu Europejskiego. „Potrzebujemy prawdziwej gospodarki rynkowej”, podkreślił, tłumacząc, że rynek nie jest celem samym w sobie, lecz środkiem do osiągnięcia dobrobytu dla wszystkich. W dwudniowych obradach pod hasłem „Przemyśleć Europę” uczestniczyło na zaproszenie COMECE około 350 przedstawicieli świata polityki, Kościoła oraz społeczeństwa ze wszystkich 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze