fot. EPA

Kard. Marx: ludzkość jest w punkcie zwrotnym

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
„Wolność” to tytuł nowej książki kard. Reinharda Marxa, która dzisiaj ukazała się na niemieckim rynku księgarskim. Na 175 stronach arcybiskup Monachium i Fryzyngi pisze o „wolności”, która stała się w dzisiejszych czasach „problemem życiowym”.

Kwestię wolności odzwierciedla także jego biskupie zawołanie: „Tam, gdzie działa Duch Pański, tam jest wolność”. „Kościół często i przez długi czas nie był po stronie tych, którzy walczyli o wolność, co było wielką tragedią. To pęknięcie musi być uleczone. Ważne jest również, aby uczyć się na błędach z przeszłości, takich jak nadużycie władzy” – pisze metropolita Monachium i Fryzyngi.

kard. Marx, fot. Wikipedia

Kard. Marx postrzega obecną historię ludzkości w punkcie zwrotnym. „Nie jest wcale pewne, czy rozwinie się w kierunku kultury wolności dla wszystkich, czy też popadnie w autorytaryzm i totalitaryzm. Kościół musi stanąć po stronie tych, którzy opowiadają się za wolnością w sensie uniwersalnym, a nie za grupowym egoizmem. Aby móc to zrobić w wiarygodny sposób, konieczne są daleko idące reformy, na przykład w relacjach kobiet i mężczyzn” – stwierdza niemiecki purpurat.

Przeczytaj też >>> Kard. Marx: jestem zaniepokojony „językiem polaryzacji” w Kościele

66-letni kard. Marx jest arcybiskupem Monachium i Fryzyngi od 2008 r. Do marca br. był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec. Franciszek powołał go do Rady Kardynałów zajmującej się reformą Kurii Rzymskiej. Ponadto koordynuje on także pracami watykańskiej Rady ds. Gospodarczych.

Zobacz także
Wasze komentarze