Kard. Matteo Zuppi na Tydzień Społeczny: potrzeba zmiany od wielu „ja” do jednego „my”
Włoscy katolicy chcą być rzemieślnikami demokracji i mieć realny wpływ na przyszłość swej ojczyzny. Mówił o tym kard. Matteo Zuppi otwierając w Trieście 50. Tydzień Społeczny. Wydarzenie odbywa się pod hasłem „W sercu demokracji. Uczestnictwo między historią a przyszłością”. W niedzielę do 900 uczestników kongresu dołączy papież Franciszek.
Przewodniczący episkopatu Włoch podkreślił, że jubileuszowe spotkanie w Trieście pokazuje, iż katolicy nie zamknęli się w zakrystii i biernie przyglądali zachodzącym zmianom, lecz aktywnie włączyli w budowanie dobra wspólnego i społecznej sprawiedliwości. Kard. Zuppi nawiązał tym samym do pierwszego Tygodnia Społecznego, który w 1907 roku odbył się w Pistoi z inicjatywy bł. Giuseppe Toniolo. Hierarcha wskazał, że w dzisiejszych czasach konieczny jest powrót do solidarności i umocnienie poczucia wspólnoty i braterstwa. Wśród pilnych wyzwań, którym muszą stawić Włochy wymienił m.in. zimę demograficzną, wzrost nierówności, brak szacunku dla ludzkiego życia i coraz większą samotność, która dotyka wielu ludzi. Mówił też o wzroście liczby nowych ubogich we włoskim społeczeństwie i o konieczności konkretnej odpowiedzi na wyzwanie migracji. Kard. Zuppi podkreślił, że potrzeba dziś humanizacji relacji społecznych i gospodarczych i przejścia w myśleniu od wielu „ja” do jednego „my”.
>>> Włochy: 50. Tydzień Społeczny z udziałem prezydenta i papieża
Przewodniczący włoskiego episkopatu zauważył, że Triest, który gości jubileuszowy Tydzień Społeczny jest miastem-przesłaniem dla współczesnego świata. „Triest jest ziemią pogranicza naznaczoną przez dialog międzykulturowy, ekumeniczny i międzyreligijny. W swej mądrości pokazuje, że nie potrzebujemy dziś murów, czy tym bardziej okopów, ale mostów i miejsc spotkania” – podkreślił włoski hierarcha wskazując, że dziedzictwo wiary może być punktem wyjścia do budowania bardziej ludzkiego, sprawiedliwego i braterskiego świata.
>>> Dykasteria Nauki Wiary o „objawieniach” w Trevignano: nie są nadprzyrodzone
W 50. Tygodniu Społecznym uczestniczą przedstawiciele włoskich diecezji, ruchów, stowarzyszeń kościelnych oraz organizacji samorządowych i obywatelskich. Oprócz codziennych debat organizowane są spotkania zwane „Placami Demokracji”, wieczorami zaś odbywają wydarzenia kulturalne. W niedzielę do Triestu przybędzie papież Franciszek, który w ciągu 4-godzinnej wizyty spotka się m.in. z uczestnikami spotkania, przedstawicielami religii, a także z grupą migrantów. Wizytę zakończy Eucharystia pod przewodnictwem Ojca Świętego i modlitwa Anioł Pański.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |