Kard. Mueller: pedofilię należy zgłaszać
Każdy biskup, który dowiaduje się o przypadku pedofilii, musi zalecić ofiarom lub rodzicom, by zawiadomili o tym odpowiednie władze, a sprawcę zobligować do tego, by zgłosił się na policję – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Gerhard Mueller.
W wywiadzie dla niedzielnego dziennika „La Repubblica” watykański dostojnik oświadczył: „Kościół, w przeciwieństwie do wielu innych instytucji, naprawdę pracuje nad linią zerowej tolerancji”.
„Księża są obywatelami takimi jak inni i w tym sensie jeśli popełnią przestępstwo, muszą za to odpowiedzieć przed władzami cywilnymi i karnymi” – podkreślił kardynał Mueller, którego kongregacja zajmuje się sprawami pedofilii i wymierzaniem kar kanonicznych.
Dodał następnie: „Władze religijne muszą przeprowadzić swoje procesy kanoniczne, które mogą doprowadzić do wymierzenia najwyższej kary – wydalenia ze stanu kapłańskiego”.
Prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomniał, że seksualne wykorzystywanie dzieci to przestępstwo, ale także ciężki grzech. „Kiedy biskup albo ksiądz dowiaduje się o takich nadużyciach, musi powiedzieć ofiarom, by złożyły zawiadomienie, a oskarżanemu o to, by zgłosił się na policję, bo to jedyna droga uniknięcia tego, aby przypadki te się powtórzyły” – wyjaśnił niemiecki kardynał.
„Kościół w żaden sposób niczego nie kryje. W niektórych przypadkach mogło dojść do naiwności, ale nie było to systematyczne” – zaznaczył.
Kardynał Mueller położył nacisk na to, że prawie wszystkie konferencje episkopatów opracowały wskazówki dotyczące walki z pedofilią.
Zastrzegł również: „Należy powiedzieć, że do wyświęcenia księdza z takim problemem zawsze może dojść, gdyż mimo wysiłku na rzecz rozeznania, nie zawsze można dokładnie odczytać w sumieniu kandydata”, czy nie ma takich skłonności.
„Jest poza tym niemało ekspertów, którzy twierdzą, że często napastnik uświadamia sobie, że nim jest, dopiero w chwili, gdy popełnia przestępstwo” – powiedział prefekt kongregacji.
Dlatego jego zdaniem nie zawsze łatwo jest zapobiegać takim czynom i dotyczy to zarówno osób świeckich, jak i duchownych.
„Ponadto podczas gdy często z powodu przedawnienia uniewinnia się sprawcę w jego kraju, Kościół jest jedną z niewielu instytucji, która nie uznaje żadnej taryfy ulgowej wobec takich przestępstw” – oświadczył kardynał Mueller. Jak podkreślił, „także po wielu latach mogą zostać wymierzone surowe wyroki”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |