Kard. Müller: biskup musi unikać mieszania wiary z polityką i służyć wolności wszystkich
„Eucharystia – realna i fizyczna obecność Boga” to hasło rekolekcji dla kapłanów diecezji tarnowskiej. W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie głosi je kard. Gerhard Ludwig Müller. Niemiecki duchowny, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, powiedział, że „Biskup musi uznać własną rację stanu. Unika mieszania wiary z polityką i służy wolności wszystkich, nie pozwalając na utożsamianie wiary z określoną formą polityki”.
– Katolikiem jest tylko ten, kto wyznaje, że w sakramencie Najświętszej Eucharystii Bóg-Człowiek jest prawdziwie, rzeczywiście i istotnie obecny. Wykluczony z komunii katolickiej jest każdy, kto twierdzi, że Chrystus jest obecny w Eucharystii tylko w znaku i obrazie, wirtualnie w elementach chleba i wina, i kto w ten sposób zaprzecza ich istotnej przemianie (transsubstancjacji) w substancję Ciała i Krwi Chrystusa – podkreślił hierarcha.
>>> Markowa: kard. Gerhard Müller odwiedził miejsca pamięci Rodziny Ulmów
Kard. Gerhard Ludwig Müller mówił także o roli duchownych.
„Kiedy katoliccy biskupi i kapłani rozumieją godność swojego powołania jako ofiarę ze swojego życia w służbie 'tego Jednorodzonego Boga, który jest w łonie Ojca’ (J 1,18) i którego ludzkie serce zostało otwarte na krzyżu dla zbawienia świata, wtedy ich poświęcenie staje się błogosławieństwem dla ludzkości. Bóg bowiem spełnia wobec nich swoją obietnicę: 'Dam wam pasterzy według mojego serca’ (Jr 3,15)”.
Duchowny podkreśla, że podstawowym warunkiem posługi biskupiej i kapłańskiej jest wewnętrzna komunia z Jezusem Chrystusem, tworzenie jedności z Nim.
>>> Innowacje niemieckiej drogi synodalnej nie mają szans na realizację – uważa kard. Müller
„Biskup oraz kapłan musi być świadkiem zmartwychwstania. Musi mieć kontakt z Chrystusem zmartwychwstałym. Bez tej wewnętrznej komunii z Chrystusem staje się zwykłym urzędnikiem kościelnym. Nie byłby wtedy już świadkiem i naśladowcą apostołów” – powiedział.
Duchowni usłyszeli także, że bezsporne jest, że państwo posiada autonomię wobec Kościoła. „Biskup musi uznać własną rację stanu. Unika mieszania wiary z polityką i służy wolności wszystkich, nie pozwalając na utożsamianie wiary z określoną formą polityki. Ewangelia nadaje prawdy i wartości polityce, ale nie odpowiada na konkretne, indywidualne pytania w polityce i ekonomii” – podkreślił kardynał.
Jak mówi ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, w dwóch turach rekolekcji uczestniczy prawie 400 kapłanów.
>>> Kard. Müller: Kościół dopuszcza zabójstwo w obronie koniecznej
„Ksiądz kardynał mówi o Eucharystii, czyli o prawdziwej, realnej, fizycznej wręcz obecności Boga pomiędzy nami, takiej obecności, której możemy dotknąć dzięki Eucharystii. Możemy patrzeć na Pana Boga, możemy karmić się Eucharystią. Kardynał mówi także o tym, że Bóg jest obecny nie tylko w Eucharystii, ale także w swoim Kościele. Razem z kardynałem odkrywamy te wielorakie sposoby obecności Boga między nami” – dodaje.
W planie rekolekcji są konferencje, modlitwa i okazja do rozmów o Kościele.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |