kard nycz, fot. episkopat.pl

fot. episkopat.pl

Kard. Nycz: między wiarą i rozumem nie ma sprzeczności

Wskazując w homilii na encyklikę papież Jana Pawła II Fides et ratio, metropolita warszawski zaznaczył, że wiara nie kłóci się z rozumem. „Między tymi dwoma skrzydłami ludzkiego ducha nie ma żadnej sprzeczności i nie może być sprzeczności, ponieważ te dwa źródła są dane człowiekowi przez Boga Stwórcę” – powiedział kard. Nycz.

>>> Kard. Schönborn: nie ma opozycji między rozumem a wiarą

Prostota i pracowitość

Hierarcha wskazał środowisku akademickiemu św. Teresę z Lisieux, mówiąc, że jest ona „patronką na drodze życia duchowego człowieka, także tego, który para się nauką na najwyższym poziomie, na poziomie uniwersyteckim, czy politechnicznym”. – Ona – doktor Kościoła – uczy nas prostoty” – powiedział kard. Nycz. Przywołując postać kard. Wyszyńskiego powiedział, że Prymas Tysiąclecia przez całą swoją posługę otaczał troską uczelnie wyższe, w tym również Politechnikę Warszawską. – Może być waszym patronem – mówił hierarcha, wskazując na „szaloną pracowitość” Wyszyńskiego. „Kiedy patrzy się na jego dzienny kalendarz przez całe 33 lata, na to, co zrobił, co zanotował to, to był człowiek niezwykle zorganizowany i niezwykle pracowity. Tylko tacy ludzie osiągają efekty” – podkreślił metropolita warszawski.

Bóg większy od naszych lęków

Jako antidotum na wyzwania, które stają dziś przed człowiekiem kard. Nycz wskazał słowa św. Jana Pawła II – „Nie lękajcie się”, z którymi papież zwrócił się do świata tuż po wyborze.

„Wiemy, jakie wtedy – 43 lata temu – były lęki, chyba daleko mniejsze, niż te obecne. Gdyby papież stanął tutaj między nami, mówiłby o lękach zerwania tradycji, mentalności, języka między młodym a starszym pokoleniem; pewnie mówiłby o lękach uchodźców i migrantów, co stało się problemem całego świata, z którym sobie absolutnie nie radzimy. Pewnie mówiłby o lękach pandemii, choroby, której nikt się nie spodziewał jeszcze pięć lat temu. Na pewno powiedziałby nam dziś: Nie lękajcie się. Bóg jest większy. On zawsze ogarnia nas swoją łaską i swoją mocą” – przekonywał kard. Nycz.

>>> Prezydent w liście do KUL: Uniwersytet nie tylko kształci, ale też dba o integralny rozwój studentów

Odpowiedzialność za dobro wspólne

Przed liturgią rektor Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztof Zaremba mówił o wyzwaniach, przed którymi staje nie tylko uczelnia, ale także ludzkość. – Gdy dominuje tendencja do maksymalizacji przyjemności indywidualnej, a technologia ułatwia realizację tej doktryny, konieczne jest znalezienie klucza do młodych ludzi, który pozwoli pokazać im, że ta droga na końcu prowadzi do samotności zarówno w skali jednostki, jak i społeczeństwa a nawet cywilizacji – powiedział rektor. Zaznaczył, że „bez współpracy, dbałości o dobro wszystkich i przestrzeń wspólną, oraz bez dobrej komunikacji, nie utrzymamy w naszej uczelni, naszym mieście, kraju, kontynencie, w końcu na naszej planecie warunków sprzyjających rozwojowi”. – Być może nie będziemy w stanie utrzymać naszej egzystencji w formie, którą jesteśmy w stanie zaakceptować – kontynuował rektor.

Podkreślił znaczenie „wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie umocowanych w rodzinie, wspólnocie, także tej duchowej i w tradycji”. – To wartości przekazywane w Kościele, ale i na uniwersytetach, także technicznych, które są ostoją tradycji, jak i źródłem innowacyjnych koncepcji dających możliwość zmian na lepsze, zmian, które powinny być nie tylko skuteczne i praktyczne, ale także odpowiedzialne wobec środowiska społecznego, ekonomicznego i naturalnego – zaznaczył rektor Politechniki Warszawskiej.

Galeria (1 zdjęcie)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze