PAP/Andrzej Lange

Kard. Nycz w TVP: “prawo do aborcji” to prawo do zabicia człowieka

Postulowane dziś w Polsce “prawo do aborcji” oznaczałoby w istocie prawo do zabicia drugiego człowieka – powiedział na antenie TVP kard. Kazimierz Nycz. Wywiad wyemitowano wieczorem w związku z XXIII Dniem Papieskim, który obchodzony jest dziś pod hasłem “Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.

Zdaniem metropolity warszawskiego współczesny człowiek zapatrzony w sprawy tego świata zapomina o najważniejszych, podstawowych wartościach, do których należy wartość i świętość ludzkiego życia.

Kard. Nycz przypomniał o encyklice Jana Pawła II “Evangelium vitae” (Ewangelia życia) z 1995 roku. Zaznaczył, że kiedy w latach 90. papież Wojtyła mówił o “cywilizacji śmierci”, to zarówno w Polsce jak i na świecie pojawiły się głosy, że jest pesymistą, bo nie jest aż tak źle. „Dziś okazuje się, że także tej dziedzinie był wielkim prorokiem” – powiedział kardynał przywołując masakrę ukraińskiej Buczy, dokonaną podczas podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę.

>>> Biskupi na XIII Dzień Papieski: budowanie cywilizacji życia jest zadaniem całego społeczeństwa

Metropolita warszawski zdecydowanie sprzeciwił się sformułowaniu “prawo do aborcji”. – “Nazwijmy rzecz po imieniu: tu jest mowa o prawie do zabijania ludzkiego życia, człowieka” – wskazał. Przypomniał też “ostre wołanie” Jana Pawła II na temat obrony życia dzieci nienarodzonych, jakie w latach 90. wypowiadał także w Polsce. – Papież mówił na przykład, że jeżeli mamie wolno zabić dziecko, to cóż stoi na przeszkodzie, aby ktoś zabił mnie lub ja ciebie – przypomniał hierarcha.

“Dopóki nie wchodzi w grę taka wartość jak świętość życia to sobie możemy dywagować, natomiast kiedy chodzi o ten podstawowy wymiar, wtedy trzeba się określić, kim się właściwie jest” – podkreślił kard. Nycz.

Wyraził nadzieję, że pomimo pojawiających się niekiedy rys, nie ustanie pomoc Polaków dla Ukraińców oraz innych ludzi potrzebujących pomocy. „Przykazanie miłości Boga i bliźniego nas zobowiązuje i nikt nie może być z niego zwolniony” – podkreślił kardynał w rozmowie z Grzegorzem Miśtalem.

fot. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wspomniał z satysfakcją, że z rozpoczętego 23 lata temu programu stypendialnego Fundacji skorzystały już tysiące młodych ludzi. Jak przypomniał, stałą pomoc otrzymuje zaś dwa i pół tysiąca licealistów i studentów.

“Powiedzmy sobie bardzo uczciwie i szczerze – bo chlubimy się tym, że kraj bardzo szybko się rozwija i z tego bardzo się cieszymy – że, niestety, ta pomoc jest ciągle potrzebna” – powiedział kard. Nycz. Dodał, że gdyby nie program stypendialny, to ci młodzi ludzie zapewne nie mieliby dostępu do takich szkół średnich i uczelni jak mają obecnie.

Dzień Papieski, który po raz 23. obchodzony jest 15 października, organizuje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości. Nowe stypendia można ufundować wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265, wrzucając datek do puszki kwestarskiej w kościołach lub na ulicach miast.

Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582. Możliwe jest również wsparcie programu stypendialnego poprzez wpłaty na stronie www.e-zbiorka.pl.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze