Kard. Nycz: w Wielkim Tygodniu przeżyjemy to wszystko, co Jezus uczynił dla naszego zbawienia
W czasie Wielkiego Tygodnia przeżyjemy liturgicznie to wszystko, co Jezus uczynił dla życia Kościoła i dla naszego zbawienia. Rozpoczynamy też przygotowania do wielkiego jubileuszu 2033 r., gdy przypadną dwa tysiące lat od śmierci Jezusa na krzyżu – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas liturgii Niedzieli Palmowej w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. Metropolita warszawski przewodniczył też tradycyjnej uroczystej procesji z palmami.
Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. W czasie liturgii odczytano opis Męki Pańskiej z Ewangelii według św. Marka z podziałem na role. W krótkiej homilii kard. Nycz przypomniał, że świętowanie Niedzieli Palmowej w ursynowskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego zapoczątkował przed laty kard. Józef Glemp. Do niedawna tego dnia przeżywane były także obchody diecezjalne Światowego Dnia Młodzieży, które zostały przeniesione na Niedzielę Chrystusa Króla. – Niemniej problem obecności młodzieży pozostał, bo wszyscy w Kościele jesteśmy zatroskani o młode pokolenie. Nieraz pytamy w poszczególnych parafiach, gdzie ci młodzi są. Gdzie jest młodzież, której powinno być tak wiele, a nie zawsze ją widać na Mszy świętej w kościele? Niech ta Niedziela Palmowa będzie wielkim wyrazem troski o młode pokolenie – zaapelował metropolita warszawski.
>>> Prymas Polski: potrzebujemy Wielkiego Tygodnia
Wielki Tydzień i wielki jubileusz
Kardynał przypomniał też, że Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia.
– Mamy w ciągu tego Tygodnia przeżyć te wszystkie wydarzenia, które zdarzyły się w Jerozolimie, gdy Jezus żył na Ziemi, między Niedzielą Palmową a następną niedzielą – porankiem Niedzieli Zmartwychwstania. Przeżyjemy liturgicznie to wszystko, co Pan Jezus uczynił dla życia Kościoła i dla naszego zbawienia w tym ostatnim etapie swojego życia. Przeżyliśmy wjazd Jezusa do Jerozolimy podczas procesji z palmami na pamiątkę tego, że tak Go witano, gdy wjeżdżał na czas swojej męki, a ludzie cieszyli się, wołali „Hosanna!”. Przeżyjemy Wielki Czwartek z ustanowieniem Eucharystii. Przeżyjemy Wielki Piątek – Mękę Pańską. Wreszcie przeżyjemy Wigilię Paschalną w Wielką Sobotę wieczorem, po to, aby przejść z Chrystusem ze śmierci do życia, z grzechu do życia w wolności Bożej. Na końcu tej Wigilii Paschalnej przeżyjemy radość prawdy o zmartwychwstaniu Jezusa – wskazał kard. Nycz.
Zaznaczył, że za dziewięć lat, w 2033 r. przypadną dwa tysiące lat od śmierci Jezusa na krzyżu i od wydarzeń Wielkiego Tygodnia w Ziemi Świętej.
– A więc jesteśmy w okresie dziewięciu lat nowenny – przygotowania się do tego okrągłego jubileuszu męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Dlatego zwłaszcza w Wielkim Tygodniu, podczas tych trzech świętych dni – popołudnia Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, pamiętajmy o tym jubileuszu odkupienia i zbawienia. Niech ta Niedziela Palmowa będzie okazją do tego, aby zacząć się przygotowywać do tego wydarzenia i ci, którzy dożyją, mogli ten dzień jubileuszu przeżywać w sposób szczególnie uroczysty – dodał kard. Nycz.
Na zakończenie metropolita przypomniał, że w tym roku przypada 40 lat od erygowania parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. Jak powiedział, pora podziękować Bogu za to, że „wśród tych gęsto ustawionych, wysokich bloków mieszkalnych powstało miejsce, w którym Bóg zamieszkał po to, aby ludzie mogli się z Nim spotykać”.
– Ten kościół zbudowano w środku wielkich osiedli. Gromadzi na niedzielnej Mszy tysiące ludzi, czyli jest wam potrzebny – mówił do wiernych. – Ale pomyślmy, co zrobić z tymi, którzy tu już przestali przychodzić. Jak do nich dotrzeć z Ewangelią? Jak pełnić misję Kościoła, której istotą są słowa Chrystusa: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Dla was, żyjących w Warszawie, na Ursynowie, tym całym światem, do którego trzeba pójść z Ewangelią i głosić ją słowem i przykładem swojego własnego życia są ci wszyscy, którzy są waszymi sąsiadami, czasem waszymi rodzinami. Oni czekają, aby im ktoś przykładem swojego życia głosił Ewangelię – podkreślił kard. Nycz.
Przed liturgią poświęcone zostały przyniesione przez wiernych wielkanocne palmy, w tym te, które wzięły udział w organizowanym co roku w parafii Ursynowskim Konkursie Palm. Na zakończenie Mszy świętej zostały natomiast poświęcone nowe witraże ursynowskiego kościoła.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |