Fot. PAP/Piotr Nowak

Kard. Nycz: współcześnie młodym zagraża postawa: chcę wszystko na raz, coraz więcej

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Współcześnie młodym ludziom szczególnie zagraża postawa „chcę wszystko na raz, coraz więcej”. Można temu przeciwdziałać głosząc Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, otwierając kongres „W trosce o młodych”.

Kongres „W trosce o młodych” trwa w sobotę i niedzielę na kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Otwarcie kongresu poprzedziła msza św. w kościele akademickim UKSW pw. św. Józefa, której przewodniczył kard. Nycz. Jak zaznaczył w homilii metropolita warszawski, w obecnym czasie – kilka miesięcy po zakończeniu synodu o młodzieży, który odbył się w październiku 2018 r. w Rzymie i w przededniu podpisania przez papieża Franciszka i opublikowania adhortacji posynodalnej – rozpoczęte w sobotę sympozjum ma na celu wyjście na przeciw młodym.

„Tego się od nas wszystkich spodziewa Kościół, spodziewa się tego Ojciec Święty” – podkreślił kard. Nycz. Dodał, że to sympozjum ma być „głęboką, naukową i praktyczną refleksją nad tym, w jaki sposób dzisiaj można pomóc młodemu człowiekowi”.

PAP/Tomasz Gzell

Kard. Nycz zaznaczył, że we współczesnym świecie szybkich przemian młodym ludziom szczególnie zagraża postawa „wszystko na raz, coraz więcej”. „W jaki sposób można temu przeciwdziałać? Przede wszystkim prowadząc, głosząc Kerygmat o Chrystusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym” – stwierdził.

„Jeżeli w człowieku nie będzie wiary w to, że życie się zmienia, ale się nie kończy, że zmartwychwstanie, to wszystkie inne – najlepsze nawet konferencje i wykłady, najlepsze recepty od nas, dorosłych – na niewiele się zdadzą. Jeżeli nie będzie odpowiedzi na pytania: dlaczego ja mam nie wszystko na raz chcieć? Dlaczego mam nie chcieć coraz więcej?” – zaznaczył kard. Nycz.

Jego zdaniem druga trudność polega na tym, że łatwo jest mówić o młodzieży i dawać młodym rady, jak mają żyć, ale trudno jest mówić o tym z młodzieżą. „To jest następne wyzwanie, które staje przed nami, dorosłymi, pełnymi dobrej woli. Chcielibyśmy wszystko zrobić jak najlepiej. Natomiast – jak zaprosić do tej wspólnej drogi tego młodego człowieka?” – pytał.

Podczas otwarcia kongresu kard. Nycz wręczył medal „Fides et Ratio” ks. prałatowi Pawłowi Ptasznikowi z sekretariatu stanu Stolicy Apostolskiej.

„Ks. prałat Ptasznik jest człowiekiem, któremu zawdzięczamy niezwykle wiele praktycznych kontaktów Polski, Kościoła, a także stowarzyszenia +Fides et ratio+ ze Stolicą Apostolską. Ponieważ jest szefem sekcji Polskiej przy Watykanie wiele, wiele lat” – przypomniał.

Hierarcha dodał, że odznaczenie jest „małym wyrazem wdzięczności za to wszystko, co uczynił dla Kościoła w Polsce”. „To także wyraz wdzięczności za to wszystko, co uczynił dla papieża Jana Pawła II, któremu służył wiele lat w Stolicy Apostolskiej” – stwierdził.

Ks. Ptasznik zaznaczył, że medal przyjmuje jako wyraz jedności środowiska naukowego we wszystkich staraniach podejmowanych na rzecz pamięci o papieżu Janie Pawle II. „Wydaje się, że w miarę upływu lat ta pamięć przygasa i zwłaszcza dla młodego pokolenia jest bardzo ważne, aby to całe bogactwo, które Jan Paweł II nam zostawił, im przekazać” – podkreślił.

fot. EpiskopatNews, flickr.com

Jak wyjaśnił, zbliżająca się 14. rocznica śmierci Jana Pawła II jest dla niego zawsze smutnym wspomnieniem dnia, kiedy odszedł ktoś dla niego bardzo bliski, a jednocześnie jest spotkaniem ze świętym, który tak naprawdę stale nam towarzyszy. „Ja osobiście tę jego obecność odczuwam i do niego się zwracam bardzo często” – wyznał.

Podkreślił, że chcąc przybliżać nauczanie papieża młodym ludziom, trzeba wracać do tego, co najważniejsze. „Jan Paweł II kiedy prowadził duszpasterstwo akademickie starał się być blisko nich a z drugiej dawać im podstawy teologiczne i filozoficzne do odnalezienia swojej tożsamości. Ważne, żeby przybliżać im trudne rzeczy, jak wskazania zawarte w książce +Miłość i odpowiedzialność+, a jednocześnie starać się słuchać młodych i zobaczyć, jakie są ich aktualne potrzeby” – wyjaśnił ks. Ptasznik.

W ramach dwudniowego kongresu na UKSW odbędzie się szereg wykładów poświęconych m.in. profilaktyce uzależnień wśród młodych ludzi, problematyce akceptacji siebie i budowania relacji, dobrej komunikacji pomiędzy dorosłymi a młodymi, profilaktyki zdrowia prokreacyjnego i przeżywania wiary.

Zobacz także
Wasze komentarze