Kard. Nycz: ze wzruszeniem patrzyłem na ten piękny obraz – 350 lat Maryi Cierpliwie Słuchającej
„Chcemy prosić Pana Boga, abyśmy umieli tak jak Maryja Cierpliwie Słuchająca słuchać Boga i słuchać innych ludzi” – mówił kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył 16 marca mszy św. odpustowej w sanktuarium Matki Cierpliwie Słuchającej, gdzie dobiega Rok Jubileuszowy w związku z 350-leciem cudownego wizerunku w Rokitnie.
Niedzielne obchody rozpoczęły się od modlitwy różańcowej i katechezy jubileuszowej wygłoszonej przez ks. Roberta Patro. Natomiast w samo południe sumie odpustowej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Koncelebrowali ją biskupi z metropolii szczecińsko-kamieńskiej, a także bp Antonii Stankiewicz z Rzymu.
– Od 350 lat kolejne pokolenia pielgrzymów tej ziemi przybywają tu, by spotkać się z obliczem zasłuchanej Matki i niejako wyryć ten święty wizerunek w swoim chrześcijańskim życiu poprzez cierpliwie słuchanie Boga w napotkanych ludziach – mówił bp Tadeusz Lityński na początku mszy św.
W homilii kard. Nycz zwrócił uwagę na wizerunek Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. – Ze wzruszeniem patrzyłem na ten piękny obraz pomagający w modlitwie, na którym prawe ucho Maryi jest odsłonięte przez tego, który ten obraz stworzył. I pewnie stąd się bierze ta nazwa i Maryi w tym sanktuarium po to, aby Maryja, po ludzku mówiąc, mogła słyszeć nasze bóle, problemy, sprawy, modlitwy i prośby. I żeby mogła je jeszcze bardziej wysłuchiwać i iść z nimi, tak jak w Kanie Galilejskiej do swojego Syna Jezusa Chrystusa i mówić swoim sługom – nam: „Zróbcie wszystko cokolwiek Wam powie mój Syn” – mówił w homilii kardynał.
– Przychodzimy tutaj także ze wszystkimi sprawami Kościoła, ojczyzny, świata, który potrzebuje tego miejsca i potrzebuje Tej, która cierpliwie słucha, po to, aby odejść stąd nie tylko podniesiony na duchu, ale natchniony do głębszego życia według ewangelii Jezusa Chrystusa – mówił metropolita warszawski.
Gość rokitniańskiego odpustu zwrócił uwagę, że od Maryi powinniśmy uczyć się słuchania. – Chcemy prosić Pana Boga, abyśmy umieli tak jak Maryja Cierpliwie Słuchająca słuchać Boga i słuchać innych ludzi. (…) Słowa zawsze są ważne i słowa mogą jednoczyć, mogą budować miłość, ale słowa mogą dzielić, jak tego czasem jesteśmy świadkami. Natomiast tak naprawdę ważne jest to, żeby za pięknymi słowami, które budują szły nasze czyny. Wszystkich nas, którzy stanowią Kościół i stanowią naszą ojczyznę – podkreślił kard. Nycz.
O oprawę muzyczną mszy św. zatroszczył się Chór Kameralny „Adoramus” ze Słubic wraz z Rokitniańską Orkiestrą Jubileuszową, który po nabożeństwie dał koncert zatytułowany „Królowej Orła Białego”.
Wydarzeniom towarzyszyła wystawa „Archeologia niebiańska”, prezentująca przedmioty znalezione podczas prac remontowych w gorzowskiej katedrze.
We wtorek 18 czerwca bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył w Rokitnie mszy św. zamykającej obchody Maryjnego Roku Jubileuszowego ogłoszonego z okazji 350. rocznicy obecności obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej.
W 1669 r. opat cystersów z Bledzewa – Kazimierz Opaliński przywiózł obraz Matki Bożej do kościoła w Rokitnie, gdzie wciąż wzrastał kult Maryi i coraz częściej mówiło się również o łaskach uzyskanych za Jej wstawiennictwem. W 1670 r. komisja teologiczna powołana przez biskupa uznała obraz za cudowny i zadecydowała, że pozostanie on w Rokitnie na stałe.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |