fot. Aaron Burden/unsplash

Kard. Ouellet: trzeba słuchać, co słowo Boże mówi nam o człowieku

Aktualny kontekst kulturowy kwestionuje naszą chrześcijańską, a także czysto ludzką tożsamość. Stąd istnieje dziś pilna potrzeba powrotu do tego, co daje nam chrześcijańska wizja człowieka, mężczyzny i kobiety, stworzonych na obraz i podobieństwo Boga – wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Marc Ouellet, zapowiadając zwołanie w Watykanie kolejnej konferencji, tym razem o powołaniach i chrześcijańskiej antropologii.

Nawiązuje ona do poprzedniej konferencji o teologii fundamentalnej kapłaństwa, która odbyła się ubiegłym roku w Auli Pawła VI. Była to, jak podkreśla kard. Ouellet, największa po Soborze refleksja Kościoła o kapłaństwie.

Wieloletni prefekt Dykasterii ds. Biskupów przyznaje, że kolejna organizowana przez niego konferencja jest w swym zamyśle wydarzeniem równoległym w stosunku do synodu, pogłębiającym podejmowaną na nim tematykę. Jego zdaniem potrzeba dziś zrozumieć, jak antropologia chrześcijańska odpowiada na problemy współczesnego człowieka, odwołując się do tego, co mówi nam słowo Boże.

>>> S. Ewa Jędrzejak SMCB o Banku niemowlaka, szkole rodzenia i Klubie mam we Wrocławiu [ROZMOWA]

Fot. unsplash.com

„Powszechne doświadczenie, jakie mamy w naszych zsekularyzowanych społeczeństwach, mówi wiele o samotności, indywidualizmie, nadmiernej konsumpcji, licznych uzależnieniach, samobójstwach itp. Te zjawiska, które są dość powszechne, mają swoje konkretne przyczyny, na przykład w upadku rodziny lub braku punktów odniesienia, edukacji podporządkowanej ideologiom, globalizacji obojętności, kryzysie nadziei – mówi kard. Ouellet. – Trzeba więc zrozumieć, co może wnieść do tej sytuacji antropologia chrześcijańska. Ona oferuje nam przede wszystkim wiarę w Chrystusa jako transcendentny fundament. Oferuje nam jasne punkty odniesienia dla ludzkiego powołania, daje motywację, pokazuje, dlaczego warto żyć, a nawet cierpieć w służbie miłości. Chrześcijańska wizja mężczyzny i kobiety promuje dar z siebie jako drogę do szczęścia i samorealizacji w służbie i komunii z innymi”.

Konferencja o antropologii i powołaniu człowieka odbędzie się 1 i 2 marca w Auli Synodalnej w Watykanie. Jak zaznacza kard. Ouellet, będzie miała charakter przede wszystkim akademicki.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze